Záchranářům výrazně komplikují práci a zpomalují zásah při záchraně lidských životů bezohlední řidiči. Hasiči i zdravotníci poukazují na totálně „zasekané“ nástupní požární plochy, z nichž si motoristé dělají parkoviště.

Vypukne požár v pátém podlaží panelového domu. Nástupní požární plocha je však obsazená. Seberychlejší záchranáři musí absolvovat překážky v podobě vozů, nemůžou přijet s plošinou, již potřebují k zásahu u vysokých budov. Mohou dokonce zemřít lidé. Proč?

Lidské životy close zoom_in

„S tímto problémem bojujeme stále. V zahraničí nemusí záchranáři brát ohled na překážku v podobě auta. Na prvním místě jsou lidské životy. Hasiči auta odtahují bez ohledu na to, zda je poškodí. My takové možnosti nemáme. Čelíme nejen ucpaným požárním nástupním plochám, ale i úzkým uličkám,“ postěžoval si Jiří Václavík, vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Rychnov nad Kněžnou.

Pokuty

Vážnost situace potvrzují i strážníci z měst na Rychnovsku. „I když jsou tato místa vyznačená, řidiči to nerespektují. My tato místa pravidelně kontrolujeme. Bohužel, při řešení problému narážíme na další nešvar. Jde o odkazování se na osobu blízkou. Přitom každý parkuje tak, aby to měl nejblíže domů. Nikdo si neuvědomuje, že v případě požáru by jeho sobeckost mohla mít nedozírné následky,“ vyjádřil se Luboš Adamec, velitel Městské policie Dobruška.

Podobně s bezohlednými řidiči „bojují“ strážníci v Týništi n. O. „Jednali jsme se starostou města a zástupci odboru dopravy. Shodujeme se na tom, že problém musíme řešit. Je nutné vybudovat parkoviště pro obyvatele zmíněných domů, aby vznikly nástupní požární plochy, Bohužel, tady se musí řešit i otázky výkupů pozemků,“ vysvětlil velitel Martin Štěpánek.

close zoom_in Také v Kostelci n. O. by měly nástupní požární plochy být dobře značené a každý, kdo na nich pak zaparkuje, může počítat s pořádnou pokutou. „Na základě stížností zdravotníků jsme zmapovali situaci na sídlištích. Lidé si často pletou parkoviště s nástupní požární plochou. Zjišťovali jsme kapacitu stávajících parkovišť. Ta by měla stačit. Jakmile to počasí dovolí, označíme nástupní plochy vodorovným značením. Řidiči si budou muset zvyknout na to, že parkovat svá auta budou o pár metrů dál a ne pod okny,“ komentoval situaci ve městě Petr Černohorský, velitel městské policie.
Uspokojivá situace je zřejmě pouze v Rychnově n. K. „Plochy jsou vyznačené a občané se hlídají navzájem. Místa samozřejmě v rámci obchůzek kontrolujeme. Občané nás však sami volají, když někdo na požární ploše zastaví, takže se prohřešky řeší téměř okamžitě,“ uvedl velitel městské policie Miloš Friml.