Od Nového roku bude počasí přát vlekařům, vydatnější sněžení můžeme očekávat o víkendu. Nejen na horách, ale i v nižších oblastech začne opět mrznout. Provozovatelé skiareálů tak doufají ve větší příliv návštěvníků, kterých bylo během vánočních svátků méně než obvykle.

V noci na dnešek k nám zamířila ještě teplá fronta, která s sebou přinese déšť a mrznoucí srážky. Dnešní den bude tím nejteplejším z celého týdne, teploty vystoupí na tři až šest stupňů. Podobné teploty budou panovat až do Silvestra. „Konec roku bude deštivý, na horách spadnou smíšené srážky. Přes den se teploty vyšplhají na dva až pět stupňů nad nulu. Od Nového roku se bude ochlazovat. Postupně klesnou teploty pod nulu i přes den. V noci můžeme čekat až šestistupňový mráz. Počítáme i se sněhovými přeháňkami. Sněžit začne postupně už během čtvrtka, od soboty do neděle bude sněžit vydatněji,“ poskytl informace o počasí Jiří Jakubský z regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.

Letošní teplé Vánoce příliš nepotěšily provozovatele lyžařských center v Orlických horách. „Jezdí se na dvou sjezdovkách, kde je čtyřicet a padesát centimetrů technického sněhu. Bohužel tu není moc přírodního sněhu, ale spíše jen ten technický. Snad se to bude zlepšovat. S návštěvností to bylo přes svátky slabší, ale od neděle se to zvedlo,“ uvedl Petr Kánský ze skiareálu v Říčkách v O. h.

Na oteplení se včas připravili v lyžařském centru v Olešnici v Orlických horách. „Máme dostatek sněhu jak na hlavní sjezdovce, tak i na menší. Připravili jsme si dostatečnou zásobu. Kvůli počasí je slabší návštěvnost, ale lidé jezdí,“ míní provozovatel areálu Červeňák Petr Plodek.
Na úbytek sněhu si nemohou stěžovat ani v Sedloňově. „Bez problémů lyžujeme, neroztálo nic. S návštěvností to není žádný extrém, ale špatné to také není. Všechno máme v provozu, zasněžené jsou dva svahy,“ sdělil Václav Sameš.

Oproti tomu v Deštném v Orlických horách nemají o lyžaře a snowboardisty nouzi. „Máme celkem plno, jezdí sem dostatek lidí. Všechny sjezdovky ale v provozu nejsou. Na Martě 1 jezdí modrá a červená sjezdovka. Ještě potřebujeme, aby připadlo tak pět centimetrů sněhu, abychom zprovoznili trasy vleků. Na nich je málo sněhu, proto jezdí jen sedačková lanovka. Do konce roku bychom chtěli spustit i další sjezdovku,“ přiblížil situaci v Deštném provozovatel skiareálu František Prouza.

Gabriela Štěrbová