Desítky výjezdů k vytopeným sklepům zalitým vodou z tajícího sněhu mají za sebou hasiči.

Odčerpávali třeba vodu z garáže rodinného domu v Třebši v Hradci Králové. V místě vyhloubili jímku, aby zabránili dalšímu zaplavení garáže. Zatopená byla v neděli i mateřská školka v nedaleké ulici Na Kotli. Voda z polí změnila v rybník i část komunikace v Plotištích nad Labem na předměstí Hradce. Hasiči zachraňovali před vyplavením také rodinný dům v Chlumci nad Cidlinou nebo sklep domu v hradeckých Kuklenách.

„Hasiči i v tomto případě museli vykopat strouhu, která vodu z polí odklonila mimo obytné domy. Voda, která kvůli zamrzlému výstupu kanalizace neměla kam odtékat, zaplavila rovněž silnice u Nechanic, s vytopenými sklepy jsme bojovali ve Stěžerách. Zamrzlá odtoková trubka způsobila i vyplavení střední školy v Náchodě. Problémy byly také ve Dvoře Králové,“ shrnula výčet událostí mluvčí krajských profesionálních záchranářů Martina Žahourková.

Desítky událostí řešili také záchranáři v Pardubickém kraji. „Nejvíce výjezdů bylo k zaplaveným silnicím a vytopeným sklepům,“ přisvědčila operační záchranářů.

Vyplavena byla už v pátek také pobočka České spořitelny v Hlinsku, kde praskl vodovod. Ještě včera byla uzavřena a funkční zůstal jen zdejší bankomat.

Problémů s neodtékající vodou je na Pardubicku či Hradecku více nežli na horách právě kvůli zdejším dlouhotrvajícím holomrazům. Půda tu tak promrzla do větší hloubky nežli ve vyšších polohách, ke ji chránil sníh. Voda se nemá kam vsakovat, zem je až téměř k povrchu zmrzlá. Důkazem jsou všudypřítomné až půlmetrové kaluže. A potrvá až týdny, než rozmrzne.

Na konci týdne s avizovaným výrazným oteplením až na pátečních deset stupňů Celsia navíc hrozí výrazné poruchy vodovodních řadů, protože se rozmrzající půda začne hýbat a tlačit na staré trubky. Doposud závad nebylo tolik, teploty se totiž stále drží kolem nuly a v hloubce je půda zmrzlá.

Zatímco nyní praskají spíše povrchové domovní přípojky a vodoměry, na konci týdne hrozí problémy hlavním vodovodním řadům. „Zatím jsme poruch neměli tolik, uvidíme, co po oteplení přijde,“ řekl Petr Vávra z Vodovodů a kanalizací Jablonné nad Orlicí.

Třeba na Chrudimsku ale už minulý týden vodárny řešily dvaadvacet poruch, bez vody se kvůli nim ocitlo několik vesnic.

Jak se sněhem na střechách?

- Za bezpečnost staveb a jejich střech tak, aby neohrozily zdraví a majetek ostatních, zodpovídají jejich majitelé. Měli by tedy průběžně odstraňovat sníh a led ze střech, aby nebyla střešní konstrukce nadměrně zatížena.

- Ve stavební dokumentaci jednotlivých objektů je uvedeno, kolik centimetrů prachového a těžkého sněhu může na konkrétní střeše maximálně ležet, majitelé to musí sledovat.

- Hasiči sníh ze střech neodklízejí, je odpovědností majitelů, aby si na tuto službu včas objednali soukromou firmu nebo se obrátili např. na technické služby či vedení obce. Profesionální záchranáři zasahují pouze v případě, kdy jsou bezprostředně ohroženy životy, zdraví, popř. majetek občanů. Hasiči také mohou pomoci v místech s větším pohybem osob (např. centra měst), ve školách nebo v nemocnicích.

- Zvýšené riziko nadměrného zatížení sněhem se týká zejména stavebně a konstrukčně lehčích objektů, které mají rovné střechy zabírající velkou plochu (např. sklady, velké obchody).

- Opatrnost a selský rozum: Sníh ze střech je třeba odstraňovat rovnoměrně, nenahrnovat ho na jedno místo, ze sedlových střech symetricky z obou střešních ploch – nejlépe současně.

- Při oteplení se odtávající sníh může posunovat a může dojít k destrukci střechy, ztěžklý sníh či převisy a rampouchy se mohou také odlamovat a ohrozit okolí. Pokud je nejde odstranit, pak je nutné rizikový prostor alespoň viditelně označit nebo ohradit.
Na ledu opatrně!

- Venku je přes den nad nulou, na zamrzlých plochách se proto raději nepohybujte, a pokud ano, předem si ověřte, zda je led dostatečně silný.

- Pro sebezáchranu probořené osoby lze použít například dva šroubováky nebo jiné bodce s rukojetí, svázané provázkem a zavěšené kolem krku, stejně jako mají malé děti přivázané rukavice (pochopitelně s ochranou proti zranění bruslařů) , nebo aspoň svazek klíčů. Při proboření bruslař bodce zasekne do ledu, následně se přitáhne na pevný led.

- Důležité je zachovat klid, při panice rychle ubývají síly. Vylézat ve směru, odkud tonoucí přišel (tam je led pevný).

- Od místa proboření je vhodné se plížit, aby se hmotnost rozkládala na větší plochu. To platí i pro laické záchranáře.

- K vytažení osoby může posloužit větev, hokejka, prkno, tažné lano, prakticky cokoliv.

Zdroj: HZSCR