Pařezová chaloupka, která bojuje v kategorii Dřevěné stavby s realizací v roce 2021, vyrostla v malebném prostředí Orlických hor, které je však i místem s pohnutou historií.

"Před 70 lety zde stávala chalupa, která byla po válce násilně opuštěna. Na místě zbyly v dnešní době pouze kamenné základy a vzrostlé jasany, jež chalupu obklopovaly. Protože jsme chtěli paměť krajiny zachovat, navrhli jsme zde chalupu. Stavbu velmi prostou s jedinou myšlenkou – žít spolu a žít v krajině," uvádějí autoři se sdružení MOLO architekti.

Na hlasy příznivců, a to v kategorii Velké dřevěné konstrukce, čeká i altán Městské knihovny ve Vamberku.

Konstrukce je dřevo-skleněná, ze strany zahrady průhledná, což umožňuje skrze altán vnímat krajinu za ním. Pultová zelená střecha při pohledu z vyšších pater knihovny posiluje vjem zahrady a propojuje ji se zelenou krajinou v dáli. Altán je letní knihovnou, hernou, výstavním i přednáškovým prostorem. Lavice k sezení slouží jako úložný prostor, police jsou regálem pro knihy.

Soutěžícím je město Vamberk. Projektu se ujal Martin Kožnar a jako dodavatel společnost TSM design.

Spolu s veřejností hodnotí díla také odborná porota. Ta je složená z dvanácti odborníků z oblasti dřevěných konstrukcí, staveb, architektury a interiérového designu. Porotci jsou rozděleni do tří hodnotících skupin podle své expertízy – na dřevěné konstrukce, dřevěné budovy a dřevěné interiéry. Přihlášená díla hodnotí zejména podle úrovně jejich technického zpracování, inovativnosti a způsobu využití dřeva.

„Dřevěné stavby v naší anketě lákají každoročně pozornost tisíců hlasujících. Dle mého názoru i proto, že jsou úžasným propojením krásy a užitečnosti dřeva. Přihlášené stavby nám tak ukazují inspirativní cestu k trvale udržitelnému rozvoji, na kterou se může vydat každý z nás,“ dodává k poslání projektu ředitel Nadace dřevo pro život Stanislav Polák.

V loňském ročníku soutěže měl Královéhradecký kraj početnější zastoupení - hned v sedmi kandidátech. Uspěl Zábavní park Hradec Králové a Loď umělců.

Projekt, kterému udělila záštitu tři ministerstva, vyhlašuje Nadace dřevo pro život už po jedenácté. Letos jsou stavby rozděleny do šesti nových kategorií, v nichž se ale jako obvykle volí ta nejlepší dřevěná hřiště, rozhledny, rodinné domy a interiéry. Hlasování probíhá na webu www.drevenastavbaroku.cz/hlasovani.

„Aby bylo hlasování pohodlné i na mobilních telefonech, v každé kategorii se letos zasílá pouze jeden hlas. Vyplatí se jej přitom poslat ve všech šesti kategoriích, protože se tím hlasující automaticky zařadí do soutěže o třídenní romantickou dovolenou ve srubu. Ten se nachází v podhůří Orlických hor v areálu Akademie Libchavy,“ upozorňuje na lákavou odměnu pro veřejnost Stanislav Polák, ředitel Nadace dřevo pro život.