To je cílem dlouhodobé akce, do níž se zapojily Obvodní oddělení Policie ČR Rychnov n. K. a místní Městská policie. „Vchody domů jsou hlídkami kontrolované v jakoukoli denní či noční dobu. Navíc výsledky preventivních akcí budou vždy k dispozici na internetových stránkách města,“ uvedl Michal Hirka, šéf rychnovského Obvodního oddělení Policie ČR.

Opilci pod schody

Dosavadní kontroly sice nepřinesly alarmující výsledky, přesto je situace vážná v bývalé škole v přírodě v Městské Habrové a v Jiráskově ulici. „V Habrové jde o problém zhruba tří známých existencí, které přespávají pod schody. Strážníci tam jezdí téměř denně. Situace se zlepší, až bude soudně vystěhována jedna z nájemnic, za níž tito muži chodí,“ uvedl velitel strážníků Miloš Friml.

Staré dveře

Více otevřených vchodů bylo v Jiráskově ulici. „V mnoha domech jsou nové dveře. V Jiráskově ulici však bydlí hlavně starší lidé a dveře jsou staré. Obyvatelé zapomínají zamknout,“ dodal Friml.

„Takové akce vítám. Jsem členem výboru vlastníků Hokejka a podobné věci řešíme na každé schůzi. Nechceme, aby dostávali klíče cizí lidé. To se stávalo například u roznašečů letáků. Problém se vyřešil přemístěním schránek z chodby ven. Zamykání vchodů je v našem zájmu,“ vítá akci policie a strážníků Petra Kozlová, obyvatelka Hokejky.

„O tom, jakým způsobem jsou jednotlivé dveře zabezpečené či nikoli, se mohou občané Rychnova nad Kněžnou přesvědčit na internetových stránkách města, kde je umístěná tabulka, do které jsou průběžně zaznamenávány údaje o tom, kdy a kým byla kontrola provedena a s jakým výsledkem,“ uvedl Michal Hirka, velitel Obvodního oddělení Policie ČR Rychnov n. K. Policisté i strážníci říkají, že jejich povinností je chránit majetek, ale dodávají, že nemůžou chránit majetek obyvatel, kteří jej prakticky nabízejí zlodějům.

„Z tohoto důvodu je nutné sklepní kóje zabezpečit, nenechávat cenné věci, jako jízdní kola a lyže viditelně umístění a v neposlední řadě znemožnit pohled do kóje,“ zdůraznil Hirka.

Spolu s Milošem Frimlem, velitelem strážníků se shodují, že pouhé zabezpečení vchodů neznamená, že se tam zloděj pod záminkou různých výmyslů nedostane. „Proto bychom chtěli apelovat na to, že pokud se někdo u vchodových zvonků představuje jako pošta, servis, údržba, či elektrikář, aby se obyvatelé přesvědčili o tom, zda pouští do domu skutečné zástupce jmenovaných profesí,“ zdůraznil Friml.