Díky práci rychnovských kriminalistů byl odhalen podvodník, který si prostřednictvím dvou internetových obchodů přišel na půl druhého milionu korun. Na jeho „podnikání" ale doplatilo více než 200 poškozených z celé republiky, kteří si objednali mobilní telefon či fotoaparát.

Všechno navíc proběhlo během tří květnových týdnů. „Jednalo se téměř o dokonalý zločin, protože pachatel dokázal neoprávněně získané peníze i zlegalizovat. Je to člověk z branže, který stále provozuje ještě jeden internetový obchod," uvedl vyšetřovatel.

A jak se celý případ vlastně dostal do Rychnova? Čtyřiačtyřicetiletý muž z Prahy si v květnu tohoto roku založil dva internetové obchody, které byly ovšem registrované na jinou osobu – muže z Příbramska. Ten ovšem o svém podnikání neměl tušení.

Zneužil cizí doklady

Bankovní účty k těmto e-shopům si podvodník založil na jiného muže, tentokrát z Rychnovska, který je však nositelem stejného příjmení jako poškozený z Příbramska. Podařilo se mu to díky zneužitým osobním dokladům. Peníze získané od podvedených zákazníků pachatel převáděl na svůj účet, protože předstíral, že s mužem z Příbramska obchoduje a ten mu proplácí vystavené faktury. Tím získané peníze v podstatě zlegalizoval.

Past na podvodníka v internetovém obchodování sklapla díky rychnovskému kriminalistovi.

Nikdo z kupujících se ale vytouženého zboží nedočkal. Pouze dvěma stěžovatelům byly vráceny peníze, aby pachatel oddálil prozrazení.

„Podvodník dokonce vydal několik desítek tisíc za placené služby, které jeho obchody doporučovaly kvůli výhodným cenám. Poškozeným však mělo být podezřelé to, že jako způsob platby byla požadována pouze platba předem bez jiné možnosti," sdělil kriminalista s tím, že poškození byli lákáni i na nezvykle nízké poštovné.

Hrozí mu osm let

Policisty ještě čeká velký kus práce. Prozatím se podařilo vyslechnout asi stovku poškozených. Případ by se tak k rychnovskému soudu mohl dostat až začátkem příštího roku.

Přestože obviněný stále zapírá, usvědčuje jej jednoznačný odborný posudek. „V případě prokázání viny u soudu mu hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi," doplnila Alena Kacálková, mluvčí rychnovské policie. V souvislosti s případem není stíhána jiná osoba, protože oba muži, jejichž identitu si pachatel vypůjčil, prokazatelně o ničem nevěděli. Muž z Rychnovska byl navíc v době, kdy si měl bankovní účty zakládat, v zaměstnání.

Podobných filutů ale chodí po světě víc, takže nakupující by se měli mít na pozoru. „Internetové obchodování přilákalo řadu podvodníků. Zákazník by měl být obezřetný tam, kde se vyžaduje placení předem. Na mnoha stránkách je také možné zjistit si o prodejci reference a to, zda nepatří mezi podvodníky. Podezřelá je rovněž výrazně nižší cena," poradila Gerta Mazalová ze Sdružení obrany spotřebitelů.

Past na podvodníka v internetovém obchodování sklapla díky rychnovskému kriminalistovi.