Ve skoro třetině případů se jednalo o střety vozidel s divokou zvěří.

Poslední policií zaevidované nehody se staly v minulém týdnu mezi Rokytnicí v Orlických horách a Bartošovicemi v Orlických horách a v úterý mezi obcemi Podbřezí a Semechnice. Podrobně o nich píšeme dnes na straně 2. Ke zranění osob ani v jednom případě nedošlo, ale drtivý střet vždy zaplatilo životem zvíře – srnec a srna.

Ráno a podvečer

„Od začátku letošního roku policisté rychnovského dopravního inspektorátu zadokumentovali již padesát pět střetů se zvěří. V devětadvaceti případech se jednalo o srážku se srnou nebo srncem,“ uvádí tisková mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková.

Případy policisté dokumentují nejen na nejfrekventovanějších komunikacích našeho regionu mimo města a vesnice, ale i na komunikacích podél luk či polí, na která zvěř přes silnice migruje, nevyjímaje ani lesní lokality. Tyto „rizikové“ oblasti se nacházejí nejen v horách a podhůří, ale v rámci celého našeho regionu.

„Pokud budeme hovořit o denním čase, musejí být řidiči za volantem nejvíce obezřetní časně ráno

okolo šesté hodiny a v podvečer, kdy se venku zešeří. To zvěř migruje za potravou,“ přibližuje Robert Hladík, hajný Města Dobrušky. „Z hlediska ročního období bývá nejrizikovější čas srnčí říje v měsících

červenec a srpen. U divokých prasat, takzvané černé zvěře, se jedná o září a říjen.“

Motoristé by se měli mít na pozoru i v období, kdy na pole vyjíždí zemědělská technika. „Zejména v době, kdy kombajny při sklizni kukuřice vyženou černou zvěř,“ dodává dobrušský lesník.

Jakmile se vysoká objeví na silnici, je třeba vypnout dálková světla, přibrzdit a pomalu pokračovat. A být dále na pozoru. Divoká zvěř se často pohybuje ve stádech. Proto je dobré počítat s dalšími kusy v okolí silnice.

Povinné nahlášení

Co dělat, pokud řidič střetu nezabrání a stane se nehoda?

„Měl by ihned poté zapnout výstražné blikače a postavit na silnici varovný trojúhelník. Dojde-li při střetu dopravního prostředku se zvířetem ke smrti zvířete, je řidič povinen nahlásit to mysliveckému hospodáři dané honitby, který přijede a označí uhynulé zvíře žlutou plombou,“ poskytuje Kacálková odbornou radu.

„Nejjednodušší postup je ohlásit událost na linku 158. Operační důstojník na místo vyšle dopravní policii. Ta spolu s operačním důstojníkem ví, koho v těchto případech kontaktovat, aby zvíře ze silnice bezpečně odklidil,“ dodává mluvčí rychnovských policistů.