Ovšem někteří svá daňová přiznání přeci jen přinesli až na poslední chvíli. „Jsem podnikatelka a opravdu nic nestíhám. Podklady jsem měla doma sice už dva týdny, ale dřív jsem přijít nemohla,“ přiznala Lucie z Rychnova nad Kněžnou.
Ne každý ale musel přijít na „finančák“ osobně. Stoupá totiž počet přiznání, která se úřadu posílají elektronicky nebo poštou.

I elektronicky

V elektronické podobě je formulář úplně stejný jako v té papírové. Výhodou je, že člověk nemusí sám vůbec nic vypočítávat, protože základní zdanitelná částka se mu objeví sama, stejně tak i výsledná daň.

„Následně se uloží na společné „uložiště“ dat ministerstva financí, která se pomocí různých přenosů dostanou na náš finanční úřad,“ vysvětlil Roman Wolf.

Daňové přiznání se ovšem elektronicky odesílá jen ve zkráceném tvaru. Pokud má člověk možnost elektronického podpisu nebo může formulář zaslat prostřednictvím datové schránky, má již hotovo.

Ostatní musí ještě vytisknout takzvaný reformulář, na němž je uvedeno číslo souboru, pod kterým je na internetu přiznání uloženo. Ten musí podepsat a buď osobně odevzdat nebo zaslat poštou finančnímu úřadu.

Mezi plátci daní se však najdou i tací hříšníci, kteří přinesou daňové přiznání až po daném termínu. V tom případě se musí připravit, že zaplatí pokutu.

„Ta činí minimálně pět set korun a potom se odvíjí podle výše sjednané daně. Záleží také o kolik dní později ho dotyčný přinese. I kdyby daň byla nula korun, tak bude muset hříšník zaplatit alespoň pětistovku,“ řekl Roman Wolf.

Čtěte také: Daně rádi přiznávají i přes web