Během jediného dne bezpečnostní akce chytily tři policejní hlídky v okrese Rychnov nad Kněžnou devět hříšníků za tyto přestupky:
• nepřipoutání se 6 případů
• nevyhovující technický
stav vozidla 2 případy
• nedovolené předjíždění 1 případ

Rok 2013
Dopravní přestupky 2 136
Z toho nepoužití pásů a dalších
zádržných systémů 153

Rok 2014
Dopravní přestupky (dílčí údaj) 446
Z toho nepoužití pásů a dalších
zádržných systémů 37

Z devíti šoférů, kteří neprošli kontrolou během prvního dne, jich šest doplatilo na bezpečnostní pásy. „V soukromí jsem důslednější. Jenže když denně zastavím zhruba sedmdesátkrát, tak by mně při poutání upadla ruka," hájil se Michal Přikryl, kterého policejní hlídka zastavila v úseku mezi Vamberkem a Žamberkem v obci Rybná nad Zdobnicí. V jeho případě to nebyl jediný prohřešek.

„Vozidlo řidiče nebylo v dobrém technickém stavu a pravá přední pneumatika byla výrazně sjetá," potvrdil jeden z policistů, kteří vozidlo kontrolovali.

Michal Přikryl si tak „vysloužil" pokutu 1500 korun. V jeho případě to zaplatí zaměstnavatel, od něhož podle svých slov ráno vůz převzal a musel hned vyrazit.

Rozhodně však nepatřil k těm nejhorším hříšníkům. Na první místo se suverénně propracovala dvojice mužů, kteří nejen že nebyli připoutaní, ale ještě se snažili tvrdit, že policisté se pletou.

„Zastavili jsme tuto posádku v Rychnově nad Kněžnou. Oba muži tvrdili, že připoutaní byli, navíc šofér neměl u sebe žádné doklady, a to ani ty od vozidla," doplnil dopravní policista.

Diskuze a snaha svou drzostí policisty usměrnit se však míjí účinkem. „Je pravdou, že se někteří šoféři snaží vystupovat arogantně a myslí si, že jim ustoupíme. Ale my pouze vykonáváme svou práci a tímto stylem jednání si nepomohou. Spíš naopak. Sepíšeme s nimi záznam o nehodě a vše postupuje dál do správního řízení, kde jsou mnohem vyšší pokuty," objasnil policista.

Podle zkušeností se pevní v kramflecích cítí především mladší řidiči. Ti starší mají spíš k mužům zákona úctu a když už spáchají nějaký přestupek, vědí o něm a neprotestují.

Ve vteřině vrahem

Kromě rychlé jízdy a nedovoleného předjíždění patří k dalším nešvarům šoférů právě opomíjení se připoutat. Podle údajů společnosti BESIP jsou na tom nejhůř spolujezdci na zadních sedadlech. Až v polovině případů nepovažují za nutné pásy používat. Přitom se z nich ve vteřině mohou stát vrazi.

„Už při nárazu v padesátikilometrové rychlosti zadní figurína při simulované nehodě vozu vylétla prudce dopředu a její náraz do sedačky řidiče byl natolik silný, že zdeformoval opěru sedadla. Člověk sedící na řidičově místě by měl po nehodě díky neukázněnému spolujezdci na zadním sedadle velmi vážně poraněnou hlavu a krk," varuje zpráva BESIPu.

Přestože upozornění jsou dostupná ze všech stran, řidiči ani spolujezdci si riziko nepřipouští. „Vpředu se poutám běžně, ale pokud jedu vzadu, tak to nedělám. V tu chvíli na bezpečnost vůbec nemyslím, chci být blíž lidem vpředu a pásy tomu brání," říká Kateřina Bazalová.

Podobně podle statistik uvažuje výrazně větší procento mužů než žen. Z těch, kteří přiznali, že na zadních sedadlech pásy nepoužívají, bylo 91 procent mužů