V rychnovské nemocnici se protestu, který trval od 12 do 13 hodin, účastnilo asi 15 lidí – lékařů i ostatního personálu. Motivací byla hlavně všeobecná situace v českém zdravotnictví.

„Chceme poukázat hlavně na obecné problémy. Vadí nám, že memorandum, které bylo dojednáno po hrozbách masovými odchody lékařů do zahraničí, nebylo ze strany vlády splněno," řekl Martin Sajdl, lékař rychnovské interny a organizátor protestu.

Účastníci akce si oblékli protestní trička a z okna dětského oddělení vyvěsili transparent. Vedení nemocnice se netajilo svým pochopením pro tuto akci.

„Protesty jsou výsledkem velmi neprůhledného jednání ze strany české vlády," řekl Miroslav Vávra, ředitel rychnovské oblastní nemocnice. Podle jeho slov jsou ale jednání o uzavření nové pětileté smlouvy se zdravotními pojišťovnami na dobré cestě a mělo by k němu dojít v horizontu několika týdnů.

Snížení kvality péče

K plánovanému celostátnímu protestu lékařů se přidala také Pardubická krajská nemocnice. Jeho cílem bylo poukázat na skutečnost, že se zdravotnictví ubírá směrem, který jde proti potřebám pacientů a který snižuje dostupnost i kvalitu lékařské péče.

Hned na začátku akci narušil známý pardubický aktivista Miloš Cach, který se „proslavil" především tím, že v srpnu tohoto roku popsal chodníky politickými hesly. Již po krátké chvíli jeho proslovu plného hesel typu Politika je mafie, ho však zdravotníci přerušili otázkou, jestli náhodou nechce poradit, kde je oddělení psychiatrie.

„Za socialismu tady zdravotnický systém fungoval trochu jinak, ale pořád je tu snaha za minimum peněz dělat stále lepší medicínu. Nejvíce nás trápí  neřízená privatizace nemocnic a pojišťovny, které se snaží na vybírání pojistného vydělat. Bojíme se, že je to účelové jednání. Malé nemocnice budou mít problém, aby se udržely," uvedl lékař Martin Kubrycht.   (mif, len)