Teplotní mapyKostelečtí městští strážníci používají teplotní mapu.

Díky ní přesně ví, kam soustředit své síly, 
ale také kde umisťovat kamerové body, které problematické lokality mohou monitorovat.

Program strážníkům pomáhá, urychluje jejich práci, ale také je tak trochu hlídá. Nic z něj nejde zcela smazat. Je navíc vidět, jakým způsobem strážníci pracují.

Nejen strážníci, ale i radnice ve městech si tuto funkci chválí. Kamery prý pomohu i preventivně.

Ve Vamberku se snaží kamerový systém postupně rozšiřovat a modernizovat. Od července mají ve Vamberku celkem šest kamer. Nové zařízení vyšlo město na částku okolo 28 tisíc korun. „Kamery tu fungují již od roku 2005. Snažíme se tuto techniku neustále rozšiřovat. Určitě je to dobrá věc, mnohdy pomohou k objasnění nehod, působí také preventivně," vysvětluje starosta Vamberka Rudolf Futter.

Dle jeho slov strážníci městské policie využívají také takzvané stacionární kamery, které monitorují prostor stále pod stejným úhlem. Takové využívají například na náměstí nebo na parkovištích, kde se lidé dříve báli nechávat svá auta, protože se jednalo o odlehlou lokalitu. Díky kamerám ale strach místních opadl.

Kamerový systém využívají už šest let také v Dobrušce. Ve městě F. L. Věka plánují do budoucna přepracovaní celého dohledového systému.

„V současné době tu máme celkem dvanáct kamer, ty bychom chtěli do budoucna umístit na taková místa, kde dochází nejčastěji k výtržnostem, nebo do lokalit, které je třeba mít pod dohledem, jako například školy," vysvětluje velitel městské policie v Dobrušce Norbert Bene.

Ten dodává, že jim kamery velmi pomáhají například při hledání zlodějů. Jsou ale určitě také určitým druhem prevence, pokud člověk ví, že je prostor monitorován, většinou si své jednání rozmyslí.

V roce 2002 byla nainstalovaná první kamera také v Rychnově nad Kněžnou, postupem času pak další nahrávací zařízení přibývala. Kamery jsou povětšinou nasměrované na centra měst, historické památky nebo lokality, kde hrozí větší kriminalita. Policii se díky nim daří objasnit řadu přestupků a trestných činů. Kamery mohou mapovat například i dopravní situaci v rušných ulicích.