Jen s pár igelitkami opouštěla před třemi lety rodina tehdy dvanáctiletého Tengize Khizanishvilliho svůj domov v Gruzii. Dohnala ji k tomu politická situace v zemi. V Česku se pokouší zapustit kořeny, i když jednoduché to nemá. Nejen kvůli jazykové bariéře, ale i kvůli ekonomickým problémům, s nimiž se musí potýkat. Přesto se tu Tengizovi začíná plnit jeho velký sen. Pěvecké nadání patnáctiletého kluka bourá veškeré bariéry a dobývá srdce jeho prvních fanoušků.

Když se objevil na přijímacích zkouškách na Základní uměleckou školu v Rychnově nad Kněžnou, uměl říci jen: "Dobrý den, jsem Tengiz Khizanishvilli z Gruzie a miluji zpěv."

Víc vědět ani nebylo třeba, vzpomíná dnes jeho učitelka Michaela Kolář Grundová: „Mluvil za něj jeho zpěv. Když dozpíval, byla jsem dojatá, kolik emocí, pokory a slušnosti v sobě chlapec má. Doporučila jsem mu ještě dramatický obor, aby se zdokonaloval v češtině. Přijetí na naši školu nebylo jednoduché kvůli přechodnému pobytu rodiny Tengize, ale díky naší paní ředitelce Kamile Hájkové a jejímu úsilí se vše podařilo a Tega u nás mohl začít od roku 2019 studovat.“

Hudbu má rád odjakživa. "Zpívají i moje sestry, zpěv pro mě znamená hodně moc, miluji ho, chci být profesionální zpěvák," střádá plány Tengiz.

A má nakročeno tím správným směrem. Za pomoci své učitelky z rychnovské základní umělecké školy dostal stipendium Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART. Ta sdružuje výběr z talentovaných dětí, které společně se svými učiteli procházejí profesionálním mentoringem těch, kteří ve svém oboru dosáhli vrcholu. V Tengizově případě to je zpěvačka Radka Fišarová, kterou zaujal niterností své interpretace.

Michaela Kolář Grundová ze ZUŠ v Rychnově nad Kněžnou vidí přínos stipendijního programu MenArt především v tom, že vybraní nadaní žáci mají příležitost spolupracovat s top umělci a společně s nimi vystoupit na prestižních akcích, kde si jich může všimnout také někdo další a nabídnout jim další možnosti. Z rychnovské ZUŠ jsou hned tři stipendisté.

Z pobytového střediska pro uprchlíky v Kostelci nad Orlicí se pak Tengiz od září přestěhuje do hlavního města. Složil zkoušky a začne studovat obor populární zpěv na konzervatoři Jana Deyla v Praze.

Jaké písničky má nejraději? Ty, které dokáže procítit a vložit do nich své srdce, skladby, v nichž může ukázat velký hlasový rozsah. Z českých zpěváků obdivuje Karla Gotta.

"Mám rád písničky s vysoko posazenými tóny. Perfektní je Shallow s Lady Gaga, ale mám moc rád i ty nízko položené, jako Creep od Radiohead,“ říká Tengiz a automaticky přechází do pěvecké ukázky.

Stipendijní program MenART ho posunul dále. „Díky doporučení paní učitelky Grundové jsem měl šanci pracovat s takovou osobností jako je paní Fišarová, hodně jsem se naučil a zlepšil se. Dostal jsem se na konzervatoř v Praze a chci se dál učit, abych se stal zpěvákem a mohl psát i svoje písničky. Už jsem něco složil," prozrazuje.

Pochvalu sklízí nejen v kosteleckém pobytovém středisku, odkud zaznívá jeho zpěv. Jsou tu na něj náležitě pyšní. "I na základní škole v Kostelci, kam chodí. Třídní učitelka také říkala, že se teď tak snaží, že i české děti v češtině strčí do kapsy. Je šikovný," dodává Michaela Kolář Grundová.

Zvyknout si na život v nové zemi přitom nebylo pro Tengize a jeho rodinu lehké. Jeho otci se však už podařilo sehnat práci v automobilce.

"Byla to pro mě velká změna, hlavně kvůli jazykové bariéře. Jazyk ale nakonec pro mě nebyl tak těžký díky přemilým lidem, kteří mně pomáhali a byli na mě příjemní. Myslím, že už snad umím mluvit trochu lépe česky. Jsem tady už třetí rok a ještě se učím a každý den se lepším," tvrdí Tengiz.

I když rodná Gruzie mu chybí, hlavně místo, kde žil, a kamarádi, s nimiž zůstává nadále ve spojení, v Česku se Tengizovi líbí a na rychnovskou základní uměleckou školu a svoji učitelku Michaelu prý nikdy nezapomene. Také v Kostelci nad Orlicí má své oblíbené místo.

"Je tam moc pěkný Nový zámek s hezkou přírodou, chodím si tam číst, protože je tam moc dobrá atmosféra. Úžasným místem je pak Kroměříž, kde jsem byl v rámci MenArtu, a miluju Prahu, je nádherná. Je pro mě jako velké muzeum. Moc se do ní těším, že právě tam začne nová etapa mého života," svěřuje se.