VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z hasičárny mají obecní úřad

Mokré - Po dlouhých dvaceti letech se v obci Mokré dočkali nejen nové úřadovny, ale také knihovny a klubovny pro děti.

22.11.2010
SDÍLEJ:

Knihovna v budově Obecního úřadu Mokré slouží také jako klubovnaFoto: Jolana Zeidlerová

Přestavba obecního úřadu a knihovny v Mokrém na Opočensku je pro tamní obyvatele velkou událostí. Během několika měsíců se nevyužitá hasičská zbrojnice proměnila v plně funkční obecní úřad s knihovnou. „Jsem spokojená, že jsem se ho dočkala. Když jsme v roce 1990 začínali, obecní úřad se nacházel v budově mateřské školy na konci vesnice, což nebylo příliš ideální. Proto vznikl nápad využít k tomuto účelu hasičskou zbrojnici, která stála přímo uprostřed obce. Ta byla však v chatrném stavu a bylo potřeba ji stavebně upravit, aby mohla sloužit potřebám úřadu a hlavně občanům,“ neskrývala nadšení místostarostka Mokrého Věra Faltusová a dodala: „Těší mě, že jsem u toho mohla být a že se splnil sen prvního zastupitelstva. Sice to trvalo 20 let, ale byly daleko přednější úkoly, než pohodlí zastupitelů.

Úřad bude nyní fungovat v daleko lepších podmínkách. Jeho nové prostory si okamžitě oblíbila i tamní mládež. I menší děti se zde rády setkávají a klubovnu tak využívají k posezením či výtvarným pracím.

Díky patřičnému nadšení zakládajících členů tamní samosprávy udělat něco pro obec, se toho v Mokrém změnilo již mnoho. K zásadním změnám patří jistě plynofikace obce, která byla dokončena v roce 2004. Další investicí byla například rekonstrukce místního obchodu. V současné době je zde kromě smíšeného zboží také nová společenská místnost, jenž slouží obyvatelům především ke kulturním zážitkům.

„Zastupitelstvo obce schválilo v roce 2009 výhled investičních akcí na roky 2011-2015. Hlavním úkolem bylo především pokračování v dostavbě sociálního zařízení v budově obecního úřadu, což se díky poskytnuté dotaci podařilo o rok dříve. Dalším cílem bude rekonstrukce lipových alejí a výsadba nové zeleně, na něž nám v současné době připravuje projekt odborná firma. Zatím posledním bodem výhledu je úprava chodníků a místních komunikací.
To všechno jsou nemalé úkoly a doufáme, že se nám je podaří splnit. Nezáleží ovšem jen na našem přání, ale také na finančních prostředcích, které budeme mít k dispozici,“ informovala starostka Mokrého Blanka Kučerová.

S narůstající agendou obce a knihovny, kde se zhruba od roku 2004 schází i děti a místní mládež, bylo potřeba prostory přizpůsobit větším nárokům. Pro schválení rekonstrukce bylo však podmínkou vstoupení do Programu obnovy venkova a zpracování územního plánu. Mokré dotaci obdrželo a v roce 2009 se realizovala první část stavby. „O rekonstrukci se přemýšlelo dlouho a samozřejmě jsem ráda, že se tato akce konečně dodělala. Úřadovna se trochu zmenšila, ale to nevadí, protože v minulosti byla částečně využívaná dětmi. Dnes se děti mohou setkávat na neomezenou dobu ve své části knihovny a úřad neruší a my nerušíme je. Knihovna dostala prostory, které si pro svou činnost zasloužila. Doufám, že se tady naši čtenáři budou cítit dobře.
Spolupracovali s námi občané, kteří se pravidelně zapojují do akcí pořádaných obcí a knihovnou. Není jich mnoho. Doufám, že s novým zastupitelstvem se tato situace změní a my je přesvědčíme, že nám všem jde o lepší život v obci a že stojí za to se na této činnosti podílet“ dodala starostka.

Její slova potvrzuje i tamní knihovnice. „Přestavba se vlastně týkala rozšíření stávajících prostor, nyní jsou zde úřadovna, dvě místnosti pro knihovnu a volný čas dětí, nový archiv a sociální zařízení. V současné době se zabydlujeme, uklízíme, třídíme, zkrášlujeme a až to všechno bude za námi, tak si možná i odpočineme. Velké poděkování patří však všem firmám, které se o přestavbu přičinily,“ uvedla účetní, kronikářka a knihovnice Dagmar Honsnejmanová, která na obecním úřadě pracuje již od jeho založení. „Radost mám samozřejmě z obojího. Přesto musím říct, že z nové knihovny asi víc. Důvod je velice prostý. Je násobená radostí a nadšením dětí, které se na nové prostory také moc těšily a s kterými se zde budeme opět scházet, povídat si, malovat, vyrábět různé dekorace, dárky, ale co hlavně, budeme mít na to všechno větší prostor, jenž si společně upravíme a vyzdobíme,“ prozradila Honsnejmanová.

Knihovna se čtyřmi tisíci svazky knih se těší velké oblibě. Navštěvuje ji na 80 tamních čtenářů. Zájemci zde mohou využít volný přístup k internetu a děti si sem zvykly docházet do klubovny. „Do Mokrého jezdíme k babičce a rády si sem chodíme půjčovat knížky. Můžeme jít na internet a nebo navštěvujeme výtvarný klub,“ prozradily malé čtenářky Monika a Dominika z nedaleké Dobrušky.

Dle projektu přijde na řadu ještě třetí etapa, a tou je kompletní zateplení budovy. Celkový rozpočet na přestavbu byl 1 606 000 korun. Náklady zatím činily necelý milion korun, z toho na dotacích obec získala 342 tisíc korun.

Slavnostní otevření úřadu a knihovny se bude konat 14. prosince. Tento den bude obzvlášť slavnostní i proto, že zároveň proběhne křest první historické publikace o Mokrém. Ta bude vydána k výročí 620 let od první písemné zmínky o obci z roku 1390.

Autor: Jolana Zeidlerová

22.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Cvikýř dorazil do božanovského okrsku jen pár chvil  před vypršením volebního času. Vhodil svůj hlas do volební urny  pak hned došlo n sčítání hlasů.
3

Svůj hlas vložil do obálky jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Fotbalová Fortuna národní liga: FC Hradec Králové - FK Baník Sokolov.
32

„Potřebujeme srdíčkáře," říká Havlíček. Ale kde je sehnat?

Vyhrálo ANO. Máme celkem jedenáct poslanců

Královéhradecko, Rychnovsko - ANO první ve všech okresech. V Královéhradeckém kraji drtivě zvítězilo hnutí ANO. Na úkor jeho nových poslanců i nováčků z České pirátské strany a SPD tratila v kraji ČSSD, TOP 09 i komunisté. Voliči v našem regionu opět patří svou volební účastí k nejaktivnějším v zemi.

Petrovičky sice nemají obchod, zato jsou tu dva obecní úřady

Královéhradecko, Jičínsko - Jedna z nejmenších obcí na Jičínsku - Petrovičky - má pouze 43 obyvatel, z nich je 36 voličů. Při prezidentských volbách už prý volební komise zasedne v novém obecním úřadě, který je před kolaudací. Stará miniaturní radnice zřejmě půjde k zemi.

Křovice slaví zisk titulu podzimního mistra

Rychnovsko - Okresní přebor IV. třídy: První polovina nejnižší okresní fotbalové soutěže vyvrcholila desátým kolem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT