Z centra Deštného se vydáme po modré značce až na rozcestí u kostela nad Šedivinami. Odtud pojedeme po žluté k Jiráskově chatě na Dobrošově. Začínáme asfaltovým sjezdem až na hlavní silnici. Pokračujeme vpravo po státovce a po necelém půl kilometru hned vlevo do terénu.

Následuje výjezd polní cestou až k další asfaltce a po ní přes Dobřany do Sněžného. Před Sněžným odbočuje žlutá z asfaltu zpět do terénu polní cestou a poté mírným sjezdem do obce. Ze Sněžného lesními a polními cestami na Nový Hrádek. Z Nového Hrádku do České Čermné (stále žlutá), převýšení je mírně náročnější. Z Čermné pokračujeme

až na Dobrošov. V tomto úseku se mírně stoupá lesem po cestách, na konci je závěrečný výjezd pěšinou na louku před hlavní pevností Dobrošov.

Pak už je to jen kousek po asfaltu k Jiráskově chatě, od níž se rozprostře krásný výhled do okolí – na Náchod nebo třeba na hladinu vodní nádrže Rozkoš. Umocníte ho, pokud vyšlapete schodištěm na vyhlídkovou věž Jiráskovy chaty.

Trasa vede
 malebným údolím

Pro cestu nazpět do Deštného volíme červenou přes Jizbice do Pekla. Cesta vede malebným údolím podél řeky Metuje do Nového Města nad Metují. Z města stále po červené značce kolem Janovského potoka mírně náročnějším profilem po úzké cestičce s několika brody. Na některých je potřeba kolopřenést přes lávky.

Pokračuje se kolem rybníka a následně lehce zvlněným terénem lesem a loukami přes Ohnišov a Bystré na Šediviny. Závěr výletu představuje výjezd po úzké asfaltce ke kostelu, potom se jde kousek po vrstevnici a ve finále přijde příjemné klesání do Deštného.

Pokud se držíte červené značky, je sjezd pro zdatnější a šikovnější cyklisty. Jestli si na něj netroufáte,

absolvujte závěrečné kilometry do Deštného po silnici. Na tachometru by jste měli natočit celkem okolo pětašedesáti kilometrů.