Se zlomenou rukou či nohou se lékaři v zimním období setkávají takřka denně. Chůze po chodníku, který pokrývá vrstva ledu, je riskantnější než kdy jindy. Nebezpečí úrazu skýtají i zimní sporty, jako je lyžování či jízda na snowboardu. Čekárny nemocnic a praktických lékařů se tak v těchto mrazivých dnech plní zraněnými lidmi.

„Samozřejmě evidujeme více zraněných. Přesně to kopíruje povahu počasí, přiměřeně tomu odpovídá nárůst úrazů. Chůze po náledí může být nebezpečná. Určitě s tím souvisí i údržba chodníků, ne všechny totiž uklízí město. Některé tak mohou zůstat neuklizené, především v periferních oblastech měst,“ přiblížil situaci ředitel Oblastní nemocnice v Rychnově nad Kněžnou Luboš Mottl. Frekvenci úrazů podle něho zvyšují i zimní sporty.

O tom, že pádu se někdy zabránit opravdu nedá, se přesvědčil i nezletilý lyžař v Deštném v Orlických horách. Mladík si v neděli na tamní sjezdovce zlomil stehenní kost, do královéhradecké Fakultní nemocnice ho ihned transportovala Letecká záchranná služba.

Praktičtí lékaři se se zlomeninami většinou setkávají až po prvním ošetření. „Lidé chodí rovnou na chirurgii. Tady nemůžeme rentgenovat ani sádrovat. Sem pak někdo přijde, až když ho ošetřili v nemocnici,“ informoval lékař z Vamberka Martin Slovák.

Kluzké chodníky

Pády na chodnících nejsou v těchto dnech ničím výjimečným. „S chodníky to není žádná sláva, ale v tuto chvíli s tím nikdo nic neudělá, je to přemrzlé a nedá se to pořádně upravovat. Čekáme, až se zač〜ne trochu oteplovat, aby to povolilo. Už aby to bylo za námi,“ vyjádřil se starosta Rychnova nad Kněžnou Jiří Rokl. I přes ledovku na městských chodnících zatím nikdo o odškodnění pádu nežádal. „Nemám žádnou oficiální zprávu o zranění, předpokládám tedy, že se nikdo vážně nezranil. Možná si někdo udělal bouli, ty pády jsou, ale náhradu zatím nikdo nepožadoval,“ doplnil Rokl.

Gabriela Štěrbová