Konečně budou mít klid

Poslední etapa výstavby obchvatu, takzvaná „jižní přeložka“ uleví městu od každodenních kolon a průjezdu kamionů. „Bydlím přímo v centru města u hlavní silnice směřující na Brno. Provoz je tady opravdu hustý. Díky obchvatu tady budeme mít konečně klid a nebudou nám kamiony jezdit přímo před nosem. Městu to ohromně uleví,“ těší se na dokončení projektu vamberák Ondřej Kucej.

Kruhový objezd s šesti paprsky

„Jižní přeložka“ dosáhne délky 1,7 kilometrů a bude se moci pyšnit mostem o délce přes pět set dvacet metrů. Stavba se však pochlubí ještě další dominantou v podobě obřího kruhového objezdu u stávající benzínové stanice. „Kruhový objezd bude ohromný, půjde z něho celkem šest paprsků. Silnice bude směřovat na Rychnov nad Kněžnou, na Vamberk, na Ústí nad Orlicí, na starou cestu do Doudleb nad Orlicí, na nový plánovaný obchvat Doudleb a poslední bude jak rezerva na případnou průmyslovou zónu nad Doudlebami. Ta cesta se udělá raději v předstihu, než aby se do toho muselo později zasahovat,“ přiblížil situaci starosta Vamberka Jiří Mazúch.
Dodatečnou částí výstavby obchvatu je také rekonstrukce kamenného mostu přes řeku Zdobnici. Oprava si vyžádá jeho celé uzavření pro veškerý provoz, a to od prvního května až do konce července. „Někdo by mohl namítat, že se most může opravit až po dokončení obchvatu, ale oba projekty jsou financovány z jednoho zdroje, práce tedy musí probíhat zároveň. Ač z toho vyplynou nějaké problémy, most vyžaduje péči a musí se zrekonstruovat,“ vyjádřil se starosta. Pěší a cyklisté se přes řeku dostanou po provizorní lávce, pro osobní a nákladní dopravu vznikne objízdná trasa.

První auta se projedou už letos

První auta by se po novém obchvatu měla projet již na konci tohoto roku, různé dokončovací práce však potrvají až do března roku příštího. Na stavbě této poslední třetí etapy se začalo pracovat na začátku roku 2009. Druhá etapa, která vede severně od Vamberka směrem na Žamberk, byla zprovozněna v srpnu roku 2004. První fáze obchvatu, která tvoří trasu mezi Doudlebami nad Orlicí a Rychnovem nad Kněžnou byla dokončena v roce 1996.

GABRIELA ŠTĚRBOVÁ