Město by zde chtělo vybudovat sídlo městské knihovně.

O budoucnosti momentálně prázdného objektu se hovoří již několik let, s plánovanou rekonstrukcí Alienu ale nabírá jeho další osud konečně jasnějších obrysů. „Vše je teprve na začátku, zatím hlavně přemýšlíme, jak prostory co nejlépe využít. Naším cílem ale je, aby měla budova bývalého kina své využití. Místní knihovna potřebuje větší prostory a právě zde by je mohla najít. To je jedna z vizí, kterou bychom rádi v těchto prostorech zrealizovali," prozrazuje místostarostka Rychnova Jana Drejslová.

Škatulata, hýbejte se

Dle slov místostarostky by tu mohla mít knihovna své zázemí a hlavně pak místo na pořádání různých besed, prostory pro čítárnu a především daleko více místa pro skladování knih, než má doposud.

„Rozhodně nechceme, aby objekt bývalého kina nadále chátral, čím déle zůstane budova prázdná, tím více se její stav zhoršuje," vysvětluje Jana Drejslová. Ve společenském centru by pak měla po přesunutí knihovny zase větší prostory rychnovská základní umělecká škola.

O nápadu na využití objektu bývalého kina by mělo město začít jednat v příštím roce, v té době by měla vznikat také projektová dokumentace.
Kdy se ale začne s plánovanou rekonstrukcí, zatím ještě není jasné. Podle místostarostky Rychnova nad Kněžnou Jany Drejslové bude záležet hlavně na financích, které bude mít město k dispozici. „Bude se jednat o poměrně nákladnou investici, také z toho důvodu by se měla realizovat v několika etapách."

3D pro Rychnov

Rekonstrukce budovy bývalého kina je zatím pouze v prvotní fázi, mnohem aktuálnější je rekonstrukce klubu Alien ve společenském centru.
Zde s velkou pravděpodobností vznikne víceúčelový sál, kde se budou konat koncerty nebo přednášky. Prostory bude také využívat rychnovská „zuška". Ve zrekonstruovaném prostoru budou moci obyvatelé navštěvovat také kino, které by mělo nabízet i 3D projekci. Víceúčelový sál by měl nabídnout 110 sedadel a chybět by nemělo potřebné zázemí v podobě kavárny s občerstvením v prostorách bývalého country klubu Apaloosa.

V současné době je zpracovávaná studie na využití těchto prostor. Samotné kino by mohlo v Alienu začít fungovat od roku 2017.