Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpomínky na úspěšný lov vystavují v Dobrušce

Rychnovsko – Trofeje zvěře ulovené v loňském roce v honitbách rychnovského okresu si od soboty až do pátečního dopoledne mohou prohlédnout zájemci v kulturním domě v Dobrušce v Archlebových sadech.

18.4.2016
SDÍLEJ:

Chovatelské výstavy trofejí jsou nedílnou součástí mysliveckých tradic. V Dobrušce byla zahájena týdenní přehlídka. V honitbách na Rychnovsku bylo v roce 2015 uloveno čtyři a půl tisíce kusů spárkaté zvěře. Foto: Miroslav Sixta

Chovatelské výstavy trofejí jsou nedílnou součástí mysliveckých tradic. Pro myslivce jsou  ideální příležitostí k porovnání kvality zvěře, ale také k setkání přátel, které spojuje společný zájem. Zásluhou organizátorů z Mysliveckého sdružení v Dobrušce mohou návštěvníci obdivovat rozmanitost a velkolepost přírody. Kvalita vystavených trofejí vypovídá mnohé o celoroční péči o zvěř a náročné a nezištné práci myslivců.

Z celkového počtu 4 501 kusů spárkaté zvěře ulovené v honitbách na Rychnovsku je v Dobrušce vystaveno 884 trofejí srnců, 101 jelenů, 11 daňků a 31 muflonů. Výstavu rozšiřují i další zajímavé a kvalitní trofeje.

„Zástupci každé honitby nám s trofejemi přivezli tiskopisy s plány lovu každého druhu zvěře a kolik se jí skutečně ulovilo. Sumáře udávají hodnocení trofejí. Z nich vycházíme. Hlavní statistiky jsou dány zákonem," říká Jiří Snoza, koordinátor výstavy z dobrušského mysliveckého sdružení. „Kritéria pro posuzování chovné hodnoty jedinců spárkaté zvěře jsou vydána především z důvodu zkvalitnění chovu a v zájmu zjednodušení určení chovnosti při lovu," dodává Snoza.

Dříve používané třístupňové označení chovnosti před třemi lety nahradilo dvoustupňové. Ulovený kus zvěře je nadějný (chovný – označuje se červeným bodem) nebo lovný (zelený bod).
„Například u paroží jelena se hodnotí délka a členitost lodyhy, obvody na pučnici se sčítají a podle daných koeficientů vyjde určitá bodová hodnota. Význačné trofeje hodnotitelskí komise ocení zlatou, stříbrnou nebo bronzovou medailí. Mohou postoupit na celorepublikovou výstavu v Lysé nad Labem," uzavírá Snoza.

Podle předsedy okresního mysliveckého spolku Vladimíra Šabaty sahají první zmínky o upravování trofejí až do 17. století. „Pod pojmem lovecká trofej rozumíme upravenou určitou část těla ulovené zvěře, která je lovci trvalou vzpomínkou na úspěšný lov, na zážitky v přírodě," tvrdí Šabata. „Současně jsou dokladem chovatelských úspěchů v dané honitbě.
„Dovolte mi jedno moudro. Myslivec nechová zvěř proto, aby ji mohl lovit, ale loví ji proto, aby zvěř mohl chovat," uvedl předseda okresního spolku během slavnostního zahájení letošní okresní výstavy trofejí. V dobrušském kulturním domě potrvá do pátku 22. dubna. Po jejím skončení se uskuteční sněm okresního mysliveckého spolku.

Autor: Miroslav Sixta

18.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační fotografie.

Křovičtí hasiči zvou na zabíjačkové pochoutky

Opočno vzdorovalo Náchodu polovinu utkání

Opočno - Páté kolo Krajské hokejové ligy nabídlo souboj týmů ze suterénu tabulky, ve kterém poslední Opočno hostilo předposlední Náchod. Z výhry se radovali hosté, domácí Baroni stále čekají na první bodový zisk.

V obci Přepychy přivítajío víkendu nové občánky

Přepychy - V Přepychách přivítají do života další čtyři nové občánky. Stane se tak v sobotu 21. října v kapli Panny Marie v údolí Dřízna.

Lukavice hostí lídra z Javornice

Rychnovsko - Krajská I. B třída nabídne o víkendu hned tři okresní derby.

Kraj chce slučovat střední školy

Královéhradecko - Kapacity středních škol dvakrát převyšují počet žáků devátých tříd.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení