Naštěstí se nejedná o přímý zásah, ale pouze o ukázku dovednosti Letecké služby Policie ČR. Její představení zahájilo vzpomínkovou akci k výročí povodní z roku 1998.
Zásah helikoptéry
Akci vrtulníku se zájmem sledovalo plné náměstí. „Se záchranou ze střechy se tolik nesetkáváme, je to hlavně v případě povodní. Hlavně se snažíme ty zachraňované neděsit,“ přiblížil Pavel Forst, velitel vrtulníku Letecké služby.
Letecká služba se často potýká s obtížnou navigací. „Při vyprošťování osob z nepřístupného terénu máme největší prohlém to místo najít,“ přiznal Forst. U dopravních nehod je to snazší, na silnicích stojí kolony aut. „Problémem je místo přistání, nejčastěji to je přímo vozovka. Řidiči až do poslední chvíle jezdí pod námi, někdy asi nevěří, že tam chceme opravdu přistát,“ popsal Forst.
V Orlických horách je situace komplikovaná kvůli nepřístupnému terénu. „Když se něco stane v horách, často není kde přistát, takže zůstaneme třeba 400 metrů daleko a pak se tam musíme dostat pěšky,“ dodal velitel vrtulníku.
Hasičská technika
Hasičské sbory představily veřejnosti technické vybavení, které mají v případě živelných pohrom k dispozici. „Dnes máme jednotky vybaveny velmi dobře. K použití jsou připraveny rychlejší čluny se silnými motory, obojživelná vozidla nebo transportér,“ uvedl ředitel rychnovského Hasičského záchranného sboru Jiří Oberreiter.
Vylepšen byl i systém varování, výcvik hasičů se více zaměřuje na zvládání přírodních katastrof. Hasiči přesto nezastírají, že zvládání pohrom takových rozměrů bude vždy obtížné.
„V terénu Orlických hor, kde jsou úzká údolí, postupuje povodeň velmi rychle. Voda se nemá kam rozlévat. Navíc má technika často problémy se na postižená místa dostat kvůli strženým mostům a poničeným komunikacím,“ dodal Oberreiter.
Záchranné složky mají k dispozici i takzvanou základnu humanitární pomoci. Přenosný a snadno sestavitelný stan může být využit pro přechodné ubytování, sklad nebo polní kuchyně.
Gabriela Štěrbová, Lucie Kudláčková