Ve čtvrtek večer by měl se souborem odletět na hudební festival do ruského Jekatěrinburgu. Letecká doprava, uzavřená po sopečném výbuchu na Islandu, se na čas obnovila, popel z ostrovní lávy však opět hrozí. Šeda musí zvažovat i variantu prodlouženého pobytu či jiné dopravy zpět. „Nechci být nezodpovědný blb ani zatracovat naši práci a energii,“ svěřuje se s dilematem. Pokud aerolinky let nezruší oficiálně a oni nepoletí, přijdou o peníze za letenky. Pokud chtějí letět, na ruzyňské letiště se musí dostavit stejně, o zrušení se totiž rozhoduje až hodinu před odletem. „Navíc nebylo vůbec jednoduché získat na ruské ambasádě vízum, zařídit vše a sehnat peníze na cestu. Prachy vzal ale čert. Jde o bezpečí dětí. Vše rozhodnou rodiče,“ nezastírá vedoucí souboru, který již má zkušenosti ze zahraničních cest a festivalů.
Zvažování měl zřejmě před sebou i ředitel borohrádecké základní školy, který měl z Vídně letět se svými žákyněmi na týdenní pobyt do Řecka. Na partnerském setkání 9 evropských škol měly dívky předvádět polku. Sehnal náhradní automobilovou dopravu s řidičem, včera však přišla do Borohrádku šokující zpráva: Jejich vůz na silnici v Srbsku smetl kamion, ředitel zemřel, některé dívky jsou zraněné.
ME ve fotbale 2024:
Vše o české reprezentaci, zápasy, výsledky i zprávy ze světa fanouškůVzdálená sopka ovlivňuje rozhodnutí i životy
Rychnovsko – Cestovat, nebo zůstat doma? Nezáviděníhodná rozhodnutí mají nyní na bedrech i kantoři, kteří se snaží s dětmi uspět na mezinárodním poli, a tudíž cestovat. Kvůli výbuchu sopky na Islandu a uzavření leteckých koridorů musí zvažovat následky svých rozhodnutí a cest. Dvě noci bez spánku má právě za sebou umělecký vedoucí rychnovského Flétnového souboru ZUŠ Sarabanda Martin Šeda.
Letiště Ruzyně.
|
Foto: DENÍK/Pavlína Mitrengová