VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyzkoušeli jste tiffany a fusing?

Kostelec nad Orlicí - V rukodělné dílně kosteleckého pobytového střediska představovali netradiční postupy.

21.7.2011
SDÍLEJ:

V rukodělné dílně kosteleckého pobytového střediska představovali netradiční postupyFoto: Michal Friček

Pobytové středisko v Kostelci o prázdninách umožňuje zájemcům nahlédnout do svého běžného chodu. Děje se tak každou středu, kdy tamní rukodělná dílna prezentuje práci svých svěřenců. Včera se dění točilo kolem méně známých výtvarných technik – tiffany a fusing. V prvním případě jde v podstatě o moderní verzi skládání vitráží, ve které se užívá měděné pásky namísto olova. Druhý postup je spékáním barevných plochých skel.

Nebojí se neúspěchu

Podobné akce probíhají ve středisku již několik let a jsou zaměřeny na různé techniky rukodělné tvorby. Technika tiffany se na nich představila podruhé, fusing slavil premiéru. Minulý týden se konal rychlokurz práce na hrnčířském kruhu, za kterým přijeli někteří zájemci až z Pardubic. V plánu je dále třeba práce s tkalcovským stavem.

Pozvání je směřováno veřejnosti, protože klientům střediska je dílna k dispozici po celý týden. Vyhledávají ji především děti, ale starší ročníky nejsou žádnou výjimkou. „Děti do toho jdou s vervou, protože nemají obavu z neúspěchu jako dospělí. Obyvatelé se tu však mění, takže vždycky přijde někdo nový,“ řekla Drahomíra Paulusová, pracovnice dílny.

Vedle vyplnění volného času má tvořivá práce význam jako arteterapie, kdy žadatelé o azyl zapomenou na své všední starosti i na možná traumata z minulosti.

Zájem o práci v dílně se mění například podle počasí, když za čisté oblohy dávají mnozí přednost sportu. Ten napomáhá největší měrou ke sbližování vzdálených kultur, jak se ukázalo na nedávném fotbalovém turnaji v Poličce.

Užívají vlastní vzory

Při práci v dílně vychází klienti ze svých kulturních vzorů, ale nebrání se ani zpracování témat ze svého nového okolí. „Jeden člověk z Mongolska tu vyrobil krásnou vázu zdobenou mongolskými ornamenty, jejichž význam nám pak vysvětlil,“ uvedla Paulusová. Srovnatelně se uplatňují i vzory arabské nebo africké. Zároveň lidé chodí malovat třeba okolí města nebo kostelecký splav.

Zájem veřejnosti o středeční akce zdaleka není masovou záležitostí, ale je to logické. Na takto specifické činnosti totiž chodí lidé, kteří se o danou oblast zajímají. Na druhou stranu se na návštěvníky přijdou ze zvědavosti podívat stálí obyvatelé pobytového střediska. „Je to pro ně změna, a ta je pro ně v tomto stereotypu přínosná,“ usoudila Paulusová.

Kromě těchto akcí pro veřejnost lze práce zdejších klientů vidět na každoroční výstavě v městské knihovně nebo nebo na multikulturních výstavách.

Autor: Michal Friček

21.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Ilustrační foto

Rychnov a Kostelec hrají doma

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Královéhradecko - Volební „bitva“ právě vrcholí. Z preventivních důvodů se na hladký průběh letošních voleb do Poslanecké sněmovny zaměřila i policie v Královéhradeckém kraji.

Těsné domácí prohry doberských „fialek“

Dobré - Ligové soutěže stolních tenistek pokračovaly dalšími zápasy. Prvoligovým i druholigovým doberským „fialkám“ se v domácím prostředí nedařilo, když své zápasy těsně prohrály. Uspělo jen divizní „déčko“, které remizovalo s Pardubicemi a zdolalo Chrudim.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení