Návrh modelu formule ve 3D, otestování ve virtuálním aerodynamickém tunelu, vytvoření programu pro CNC obrábění a následnou vlastní výrobu na frézce včetně kvalitní povrchové úpravy absolvovalo šest studentů dobrušské střední školy. Tu budou o víkendu reprezentovat v národním kole světového šampionátu F1 ve školách. V těchto dnech veškerý svůj čas věnují posledním přípravám.

Modely splňují přísná kritéria

Takzvaný Speed Maker Team vybraných šesti žáků třetích ročníků, kteří studují obory Počítačové systémy či Mechanik seřizovač a Mechanik strojů, se začátkem školního roku přihlásilo do druhého ročníku této velmi náročné soutěže. Letos se musí obejít bez zástupkyně něžného pohlaví.

Po přidělení funkcí v týmu, kdy každý jeho člen zodpovídá za určitou část práce, návrhů prezentačního loga a oblečení, se již mohli vrhnout do samotného konceptu modelu formule. „Nejtěžší byl počátek. Soutěž podléhá velmi přísným technickým pravidlům týkajících se rozměrů, váhy a podobně.
Kamenem úrazu se stala právě hmotnost, kdy se formule musí vejít do maximální váhy 55 gramů. Kolečka, ložiska či konečná povrchová úprava přidávají další gramy, takže podle toho jsme přizpůsobili konečný tvar modelu vyrobeného z balzy,“ prozradil manažer týmu Tomáš Bieleš. „V tuto chvíli finišují konečné úpravy modelu, připravujeme prezentační box, jehož design se také hodnotí,“ řekl designový inženýr týmu Matěj Loveček.

Náročnost projektu potvrzuje učitelka Milena Vilímková, která chlapce po dobu celého projektu provází „Kompletní vývoj a následná výroba je výhradně v rukou studentů,“ uvedla Vilímková.

„Této vzdělávací soutěže se naše škola zúčastnila již v loňském roce, a tak jsme se alespoň mohli ponaučit z minulých chyb a celý koncept zase o něco přiblížit k dokonalosti,“ sdílí nadšení šestičlenného týmu ředitel Střední školy Podorlického vzdělávacího centra v Dobrušce Vladimír Voborník a dále doplňuje, že studenti svou účast v soutěži sami obhajovali také před sponzory, které nápad velmi nadchl a vývojový tým podporují.

Do národního kola, jež se koná první dubnový víkend v Uherském Hradišti, se letos přihlásilo 18 škol a jejich 26 týmů. Ty během klání musí veškerou svoji práci představit a zdůvodnit před odbornou komisí.

Závody zkonstruovaných modelů jednotlivých škol se odehrávají na 25metrové závodní dráze, kdy je prioritou nejen dosažení nejvyšší rychlosti, ale také se měří reakční čas pilota. Formule poháněná pomocí sifonové bombičky se pohybuje rychlostí až 60 kilometrů v hodině.

Postupující týmy se mohou následně utkat ve finále, jež se koná v hlavním městě Malajsie Kuala Lumpuru. Vítěz získá odměnu v podobě stipendia na londýnské univerzitě.

„Realizace projektu mě velmi bavila. V budoucnu bych se chtěl věnovat právě této oblasti, takže soutěž beru jako určitou přípravu,“ dodal Loveček.

Speed Maker Team:
- manažer: Tomáš Bieleš
- výrobní inženýři: Václav Netík, Jan Ťažký
- designoví inženýři: Matěj Loveček, Ladislav Hloušek
- grafik: Adam Šimon