Horké počasí a dlouhodobé sucho předvídají nebezpečí požárů. Nedostatek vody a vysychající studny v těchto dnech sužují rychnovské obce.

Malé plody

Své o tom ví předseda výboru zahrádkářů Josef Helmich. „S vodou je to špatné. Musíme šetřit a méně zalévat. Nedostatek vody se však projeví také na kvalitě ovoce a zeleniny, které nejsou přizpůsobeny tropickým vedrům. Očekáváme i menší plody. Situace se jistě promítne i příští rok,“ uvedl Helmich.
Zahrádkám hrozí zastavení vody.

Předseda zahrádkářské kolonie v Rychnově nad Kněžnou potvrzuje slova Josefa Helmicha. „Ano šetříme s vodou. Lidé se mohou dočíst na vývěskách, že je nutné omezit zalévání svých zahrádek. Pokud to nebudou respektovat, hrozí dočasné odstavení užitkové vody,“ informoval Pavel Bartoš. Taková opatření v rámci úspory vody se rychnovských zahrádkářů týkají každoročně. „Letos na jaře jsme do čerpací stanice nainstalovali časový spínač. Ten vypíná užitkovou vodu na noc, to znamená od 20 do 7 hodin. Bohužel, jinak to nešlo, lidé nechávali na svých pozemcích hadice s tekoucí vodou klidně po celou noc,“ dodal Bartoš. Čerpací stanice zabezpečuje užitkovou vodu pro 230 zahrádek.

Za oheň mohou lidé

Na doporučení Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje vyhlásil hejtman v pátek 9. července takzvané období mimořádných klimatických podmínek a s ním spojená omezení, která potrvají až do odvolání. V období extrémního horka a sucha by lidé měli dodržovat pravidla, která zabrání vzniku požárů. „V první řadě platí přísný zákaz kouření, rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně na lesních pozemcích a do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesního pozemku,“ uvedla tisková mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Žahourková. Jak se chovat v tomto suchém a teplém počasí v lese a přírodním prostředí vůbec upravuje nařízení kraje.

Voda se zatím nerozváží

„Vodu zatím nerozvážíme a žádná opatření ohledně nedostatku vody jsme v těchto dnech neuskutečnili,“ řekl výrobní technický ředitel společnosti Aqua Servis v Rychnově nad Kněžnou Josef Jansa.