Krajské volby

Na podzim, nejpozději v polovině října, budou Východočeši opět rozhodovat o novém vedení krajů. Je tak otázkou, zda „u vesla“ zůstanou na hradeckém a pardubickém hejtmanství sociální demokraté, kteří s překvapivou převahou vyhráli volby před čtyřmi lety.

Průzkumy veřejného mínění by tomu nasvědčovaly. Politické kyvadlo se po předloňských parlamentních volbách otočilo, v žebříčcích stranických preferencí vede po odstartování bolestných ekonomických reforem levice. Ostatně, voliči dali svůj hněv najevo už při komunálních volbách na podzim 2010, kdy i ve velkých městech vystřídali doposud hegemonickou ODS sociální demokraté a menší nestranická uskupení. Nastalo největší zemětřesení v městských a obecních zastupitelstvech po 20 letech.

Sociální demokraté jsou na obou hejtmanstvích v koalici s lidovci, v Hradci navíc i se středovým SNK–ED. Lidovci se po loňském propadu v preferencích opět dostali přes pět procent, takže existuje reálná šance na to, že dosavadní levostředové krajské koalice v obou východočeských hejtmanstvích obhájí svůj mandát. Zvlášť, jestli ČSSD bude opět umět zahrát na strunu nespokojených voličů s reformami pravicové vlády.

Ať už ale volby dopadnou jakkoliv, zcela určitě však minimálně Pardubický kraj bude mít jiného hejtmana. Zdejší Radko Martínek, jedna z nejvýraznějších osobností celé ČSSD, už ohlásil odchod z (náročné) krajské politiky. Možná zamíří právě do Senátu. Naproti tomu v hradecké ČSSD střídání stráží na postu kandidáta na hejtmana, kterým je nyní Lubomír Franc, zatím nic nenasvědčuje.

Vítězství socialistů v krajských volbách 2008 bylo skutečně triumfální. Na východě Čech získala nečekanou třetinu hlasů doposud hegemonní ODS (hlavně v hradeckém kraji) jen těsně přes dvacet. otázkou je, jak s letošními výsledky zamíchají nová uskupení, jako TOP 09 nebo „véčkaři“, možný je i vznik nových – třeba i jen čistě krajských – uskupení.

A nezapomeňme, v neposlední řadě výsledky voleb zamíchá volební účast. S nadsázkou řečeno: sociálním demokratům, jejichž voliči nehýří právě disciplínou, se bude možná hodit deštivý podzimek, kdy lidé místo cesty na chalupu zůstanou doma a půjdou k urnám.

Na druhou stranu, v minulých krajských volbách přišlo k urnám jen 42 procent lidí a socialistům to k famóznímu úspěchu přesto stačilo.

Senátní volby

Zatímco ČSSD půjde v říjnu o hegemonii, lidovcům o holé přežití

Ve stejném termínu jako krajské volby se ve třech východočeských obvodech uskuteční první a týden poté i druhé kolo doplňovacích senátních voleb.

Šestiletý mandát letos vyprší senátorům za Náchodsko Petru Pakostovi (ODS), za Chrudimsko Petru Pithartovi (KDU-ČSL) a za Svitavsko Václavu Koukalovi (KDU-ČSL).

Zvláště v druhých dvou obvodech půjde lidovcům o bytí a nebytí. Právě Petr Pithart už v roce 2006 při obhajobě předchozího mandátu zvítězil v nejtěsnějším souboji v Česku, kdy nad kandidátkou ODS vyhrál o pouhých 24 hlasů!

ČSSD, která bude bojovat o udržení křehké většiny v horní komoře parlamentu, tak může na východě Čech jen získat.

Právě odcházející pardubický hejtman Radko Martínek (ČSSD) se pravděpodobně bude ucházet o post senátora na jeho rodném Svitavsku. Václavu Koukalovi to bude soupeř opravdu silného kalibru.

Senátní a krajské volby budou zároveň posledními, jejichž termín určí Václav Klaus z titulu funkce prezidenta republiky.

Komentář Jiřího Štefka: Levicový populismus: Přitáhne, nebo odpudí?

V průběhu léta se po dvou letech v Česku opět roztočí volební kolotoč. Z billboardů či vitrín obchodů se na nás opět začnou usmívat tváře – současných a možná rádoby i budoucích – politiků, kteří zaručeně vědí, jak zařídit, aby nám bylo opět o něco lépe. Tentokrát to budou kandidáti do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu. Východočeši s lepší pamětí si určitě vzpomenou, že některé z těchto tváří už kdysi viděli a možná od nich i něco slyšeli. Budou to mít jednodušší, protože si pamatují, zda dřívější sliby byly splněny či nikoliv. A co ostatní? Ti se budou muset spolehnout na svůj úsudek nebo politické přesvědčení. A nebo se na všechno vykašlou a nepůjdou volit. Takže už nyní lze tušit, že volební účast nebude velká, kraje a především Senát k urnám příliš netáhnou.

Volbám v roce 2008 dominovalo téma zdravotnických poplatků, díky kterým opoziční ČSSD drtivě zvítězila a přebarvila kraje a většinu tehdy volených senátních obvodů na oranžovo. Oranžová tsunami se tak prohnala i Královéhradeckým a Pardubickým krajem, ačkoliv ten první – a v něm například senátní obvod Trutnov – patřil k tradičním baštám ODS. Obhajoba výsledku v krajích tudíž bude pro sociální demokraty hlavním cílem. Domnívám se, že své vítězství v takovém rozsahu už zopakovat nemohou, i když podle všeho mají našlápnuto k tomu, aby v celostátním měřítku volby vyhráli. Nemalá pozornost bude napřena i k lidovcům. Tyto volby pro ně budou znamenat buď nový impuls k životu, a nebo ránu z milosti. Mezi ODS a TOP 09 se pak svede další kolo bitvy o hegemona na pravici.

Ale pozor! Volby budou až v říjnu a do té doby se může stát cokoliv. Výsledek tak bude záviset na ekonomické situaci země, na počtu lidí bez práce a především na aktuální vládní konstelaci. Pokud zůstane u moci současná vládní sestava, opoziční ČSSD zcela jistě udělá vše pro to, aby z voleb udělala referendum o vládě. Obávám se proto, že se na voliče tak spustí déšť populistických slibů, jako tomu kdysi bylo se zdravotnickými poplatky. Přitom už na začátku února 2009 (tedy pár měsíců po volbách) nový pardubický hejtman Radko Martínek poprosil občany, aby poplatky u lékařů platili sami. Jakou to potom dalo socialistům práci, aby vysvětlili, že za prázdné pokladny krajů nemůžou jimi proplacené poplatky, ale zlá vláda… Počkejme si, jaké překvapení nás čeká letos… (autor je politolog a publicista)