Výstraha na nový sníh platí v celém rychnovském okrese od pondělních 19 hodin do úterních 9 hodin. „Během noci na úterý se při sněžení vytvoří nová sněhová pokrývka 2 až 10 cm, na horách napadne místy až 15 cm nového sněhu. V nižších polohách bude padat mokrý sníh nebo i sníh s deštěm,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na facebooku.

V polohách nad 600 metrů se očekává místy tvorba sněhových jazyků, na horách i závějí. Závěje hrozí od úterních 15 hodin do půlnoci a mohou se tvořit zejména v Orlických horách. Výstraha platí pro Dobrušku a okolí, Rychnov nad Kněžnou a okolí a také Žamberk a okolí. Intenzita i pravděpodobnost výskytu závějí mají být vysoké.

Sníh v sobotu zkomplikoval dopravu v Královéhradeckém kraji.
V Peci skončilo auto v příkopě, v Deštném boural autobus

Závěje představují nebezpečí zejména pro řidiče, některé vozovky mohou být nesjízdné. „Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy. Při jízdě autem nezapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla. Ve vozidle je vhodné mít teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a jídla. Většinu cesty naplánovat tak, aby proběhla za denního světla,“ doporučují na svém webu meteorologové.

Orientace a pohyb mohou být kvůli sněhu a větru obtížné a velmi nebezpečné. Na horách by lidé proto měli dodržovat pokyny Horské služby.

Tentokrát na silnici mezi Šerlichem a Deštným uvízl kamion.
Další problémy na silnici z Deštného na Šerlich: zablokoval ji uvízlý kamion

V celém rychnovském okrese by lidé měli počítat s náledím. „V úterý později odpoledne a večer se při poklesu teplot pod bod mrazu budou vytvářet zmrazky nebo i náledí,“ doplňují meteorologové na facebooku. Výstraha na náledí platí od úterních 15 hodin do středečních 9 hodin.