Trvalejší a vydatnější sněžení meteorologové očekávají od pátku na většině území republiky. „Sněžit začne postupně od jihozápadu v noci na pátek a během pátku se rozšíří i na ostatní území ČR,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na facebooku. Na Rychnovsku platí výstraha kvůli nové sněhové pokrývce od pátečních 18 hodin až do nedělní půlnoci.

Napadnout by mohlo až 25 centimetrů sněhu. „Za pátek a sobotu v úhrnu očekáváme většinou 10 až 25 cm, ojediněle, zejména na jihu a východě území až 35 cm nového sněhu,“ upřesňuje ČHMÚ na facebooku.

Mrazivá momentka z Královéhradecka.
Největší mráz byl ve středu v Orlickém Záhoří. Teplota klesla na minus 20 stupňů

V sobotu bude podle meteorologů sníh většinou prachový a při zesilujícím severozápadním větru se začnou vytvářet četné sněhové jazyky, a to zejména ve východní polovině území. Tvořit se budou až do nedělního odpoledne.

Na Rychnovsku je výstraha kvůli sněhovým jazykům v platnosti od sobotních 12 hodin do nedělních 15 hodin.

Sněhové jazyky by mohly potrápit zejména řidiče. Meteorologové očekávají zhoršení sjízdnosti komunikací, některé vozovky mohou být zcela nesjízdné. „Při řízení auta je nutná zvýšená opatrnost. Při cestování sledovat dopravní zpravodajství. Na horách dodržovat pokyny Horské služby,“ doporučují meteorologové ve výstraze na webu.