Jedná se o unikátní polychormované plastické dřevořezby známé výtvarnice, pražské rodačky Jarmily Haldové, jejímž domovem se před mnoha lety stala právě malá obec pod Orlickými horami.

Práce na panovnické družině přitom trvají již mnoho let. Koho z panovníků tedy vytvořila jako prvního? „První byl Jiří z Poděbrad. Potom Karel IV., Rudolf II. a několik manželek. Teprve potom jsem to vzala systematicky od prvních Přemyslovců,“ říká výtvarnice.

Podoba každého vládce či jeho chotě je přitom propracována do nejmenšího detailu, což představuje „poctivé“ studium historických materiálů. Informace pro výtvarnou podobu hledá Jarmila Haldová v literatuře i v muzeích. „Zvláště nejstarší období jsem konzultovala s historiky. Je zajímavé, že máme spoustu literatury o tom, jak se oblékali Římané, ale o době mnohem pozdější málo. Je to i tím, že se během 9. a 10. století začala Evropa proměňovat, různě se přesouvaly davy lidí a zároveň se utvářely první státní útvary. Čerpala jsem i z nálezů na Pražském hradě, kde se našly kovové gombíky, uložené v párech v místech klíčních kostí. Neví se, zda byly součástí oděvu, ale myslím, že plášť udržet nemohly. Možná byly zavěšené na čelence,“ popisuje období příprav výtvarnice.

Úplně na začátku stály ovšem celé soubory obrazů panovníků na zámcích a hradech, jež Jarmila Haldová vždy obdivovala: „Věděla jsem, že nic takového mít nemůžu, že si to jedině musím sama udělat.“

Výstava českých panovníků v budově Obecního úřadu v Sedloňově je otevřena denně od 15 do 17 hodin.

Dana Ehlová