Omezení investic, prodloužení případných splátek už proinvestovaných financí, ztráta klientely. To by mohly být v lyžařských centrech následky zvýšené sazby DPH, kterou plánuje vláda již na poslední čtvrtletí letošního roku. Na čelech provozovatelů středisek v Orlických horách vzbuzuje tato představa nemalé vrásky, jelikož již v letošní sezoně pociťují menší návštěvnost. Lidé šetří, navíc o lyžaře bojuje stále více středisek, vloni na konci roku se například otevřel nový Ski areál Červená Voda.

Do jízdného ano

Pokles návštěvnosti pozorují v Říčkách v Orlických horách, kde Ski centrum, které je známé každoročním pořádáním mezinárodních závodů žactva Skiinterkriterium, provozuje orlickoústecký SKI klub. Návštěvníci si zde sice pochvalují rozmanitost sjezdovek či sedačkovou lanovku, ale letos jich rozhodně na zdejší svahy více než v předchozích sezonách nevyjelo. „Pozorujeme pokles, je vidět, že lidé mají hlouběji do kapsy. Rozjela se také nová střediska a lyžařů víc není,“ konstatuje jednatel a místopředseda SKI klubu Stanislav Havel. „Zvýšení DPH o deset procent je poměrně nová informace.
Slyšel jsem, že by jednotná sazba mohla být i sedmnáct. Deset procent z naší jízdenky je asi třicet až padesát korun. Ano, to bychom museli promítnout do jízdného, ale jak, to teď nejsem schopen říct, je brzo. Na propočty bude čas v létě, až budeme přesně vědět, jak vše bude, “ uvedl Havel a připustil, že by se jim mohla prodloužit doba splátek již proinvestovaných peněz vzhledem k menším výdělkům, které se po zvýšení daně dají očekávat. Bilancuje, že je to poměrně velký zásah, když se daň z pěti zvýšila na devět a posléze deset procent: „Během pár let by šly daně na čtyřnásobek, to se musí promítnout každému.“

Provozovatelé budou muset kalkulovat s tím, že je opustí klientela, jež se přesune na menší, třeba jednovlekové sjezdovky v tuzemsku, ale i s faktem, že náročnější lyžaři, kteří si porovnají služby a ceny v rozvinutých alpských areálech, dají přednost zahraničí.

Do jízdného ne

Omezení investic by plánovali provozovatelé v areálu v Deštném. „ Kdybychom deset procent přidali, neudrželi bychom klienty, do cen to promítnout nemůžeme. Už teď máme ztráty na tržbách, o lyžaře se dělí čím dál více středisek. Další rozvoj se tím rozhodně omezí, deset procent, to byly u nás celé investice,“ míní za provozující firmu Sportprofi František Prouza. Pokud plánovali v Deštném novou sedačkovou lanovku, na kterou získali územní rozhodnutí, za takových podmínek ji v příštím roce stavět nezačnou, starat se budou o nutnou údržbu.