Desítky let ve službě

„Na prvním setkání jsme určili předsedu, kronikáře a pokladníka, poté se besedovalo a vzpomínalo. Plánujeme se scházet jednou až dvakrát ročně,“ řekl Luboš Adamec, velitel Městské policie v Dobrušce, který byl v profesionálním hasičem dvacet let. Členem klubu je samozřejmě také ředitel územního odboru HZS Rychnov nad Kněžnou Jiří Oberreiter, který je již úctyhodných 37 let ve sboru hasičů. Neoficiální počet členů klubu se pohybuje kolem padesáti, nejstarším je 82letý veterán.

Veteráni mají co vyprávět

Na první sraz se sešlo 38 veteránů v kostelecké požární stanice, ktrerá je nyní po rekonstrukci. Námětem hovoru byly historky a příběhy, zažité za uplynulé desítky let.

„Měli jsme takové heslo, jímž jsme se řídili: Opouštíš stanici, nic o tom nevíš. – Mnohdy jsme totiž zažívali takové věci, které kdyby si člověk všechny pamatoval, tak by se zbláznil, zvláště když se jednalo o vážné tragédie,“ vyprávěl Karel Walter. „Hovořili jsme ale hlavně o těch úsměvnějších historkách,“ dodal Walter, přičemž připomněl doby, kdy ještě sloužili v provizorních prostorách a spali na patrových palandách, než byla postavena budova dnešní Požární stanice.

Dále prozradil, že kolega Jiří Václavík, vyšetřovatel požárů z Hasičského záchranného sboru Rychnov nad Kněžnou, připravuje podklady pro knihu, k níž dávají náměty právě zdejší zasloužilí hasiči ze svých pamětí na množství zásahů, jichž se účastnili.