Rozšíření kvasinského automobilového závodu plánuje Škoda přímo v areálu.

Rozšířit by se měla stávající hala montáže, kde přibudou také nové montážní a logistické provozy.

Práce na stavbě mají začít na začátku roku 2015.

Účelem je hlavně zvýšení efektivity provozu.

Výroba vozidel se zefektivňuje zejména díky novému vozu Snowman.

Rozšíření automobilového průmyslu v Kvasinách se plánuje i mimo areál závodu.
V Kvasinách vyroste administrativní budova, kde bude školicí centrum.

Teď přichází čas uzpůsobit výrobu v kvasinském závodu tak, aby vozidlo mohlo na konci roku 2015 poprvé sjet z výrobní linky.

Automobilka již podniká první kroky, které podle jejího mluvčího Davida Šikuly povedou hlavně ke zefektivnění výrobního procesu, a to nejen s ohledem na „Snowmana".

„Stavební práce by měly být zahájeny z kraje roku 2015. Rozšíření se týká nejen nedávno potvrzeného nového modelu, ale i zvýšení flexibility montáže vozů současné produkce," prozradil.

Rozšiřovat se má stávající hala montáže. Umístěny by tam měly být nové montážní a logistické provozy. Součástí by měl být také přesun stávající kogenerační a sprinklerové stanice a nová odstavná plocha pro hotové vozy.

Přístavba bude provedena jihovýchodním a jihozápadním směrem a přibude díky ní více než patnáct tisíc metrů čtverečních plochy pro montáž automobilů.
Celkem zabere více než jednaosmdesát tisíc metrů čtverečních. K tomu se ještě přidají ostatní plochy o výměře více než deset tisíc metrů čtverečních.

Předpokládá se, že po rozšíření bude možné, aby automobilka „jela" na nepřetržitý provoz 250 dní v roce, a také navýšení výroby.

Plánované zvýšení flexibility montáže zvýší stávající výrobní kapacitu automobilů o 5,8 procent, což je až padesát vozů denně. Celkem by tak závod měl být schopen vyrobit devět set automobilů za den.

Automobilka zatím neplánuje rozšiřovat svou plochu mimo stávající areál. „Nová investice bude zajištěna v rámci stávajícího areálu závodu, a to v prostorách bezprostředně přilehlých hale M3 směrem k nové svařovně," popsal tiskový mluvčí společnosti David Šikula.

Kromě rozšíření haly montáže čeká Kvasiny i další změna. Přibýt by tu měla nová železobetonová budova, která zabere šest a půl tisíce metrů čtverečních. Investor, společnost Evektor (konstruktérská firma působící v automobilovém, leteckém a spotřebním průmyslu), v ní chce vybudovat výzkumný provoz s administrativním a projektovým zázemím.

K budově bude nutné vybudovat i novou přístupovou cestu, komunikace v areálu a možná také parkoviště. Měla by vyrůst v prostoru bývalého učiliště.
Na obě akce bylo před nedávnem vydáno zjišťovací řízení a každý se k němu může písemně vyjádřit. Podle informací Rychnovského deníku je ve hře také výstavba průmyslového parku v okolí automobilky.

Ačkoli obyvatelé okresu rozšíření výroby v kvasinském závodu vítají, trápí je některé otázky spojené s životním prostředím a především s dopravou.
Právě zlepšení situace na silnicích a také na železnici je priorita i podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Ten před nedávnem do Kvasin zavítal. Na soukromé schůzce diskutoval se starosty obcí, kterých se  rozšíření závodu dotkne.  Jistá je podle něj jedna věc.
Dopravu bude řešit stát, ne automobilka
O změny v dopravě se musí zasadit stát a kraj. Automobilka se na budování obchvatů a dopravní infrastruktuře podílet nebude.
Premiér oznámil, že se situace na silnicích bude řešit.

„Rozšíření výroby v Kvasinách je jeden z katalyzátorů posílení investic v regionu. Brzy začnou jednání s představiteli Škoda Auto, ministrem průmyslu a krajem, kde se budou řešit opatření, která by zrušila úzká místa na silnicích," prozradil premiér. O problémech některých obcí prý dobře ví. Řešení dopravní situace by podle něj mělo zůstat na státu už proto, že závod nabídne mnoho nových pracovních míst.

Těch by mohlo vzniknout až tři tisíce, a to nejen přímo v automobilce, ale také u společností, které s ní spolupracují. Své klienty bude chtít nabídnout především úřad práce. „Záleží na tom, o jakou profesní specializaci bude mít automobilka zájem.

V předešlých letech, když se například začal vyrábět Roomster, mohl tam začít pracovat každý vyučený, byli to například i pekaři, stačilo se pouze proškolit. Situace se ale postupně vyvíjí.  V poslední době se hodně mluví o specializovaných oborech pro automobilový průmysl a takové kandidáty tu jistě máme," sdělil již dříve ředitel rychnovského úřadu práce Petr Richtera.