Už jen hodiny dělí ornitologa Václava Pavla z Křovic od cesty na Antarktidu. Jeho cílem je James Ross Island, ostrov, který je ze 70 až 80 procent pokryt ledovcem. V jeho severní odledněné části je od roku 2007 v provozu česká Mendelova polární stanice. Klimatologové, fyziologové a další experti vyráží až za měsíc, ornitologové Václav Pavel a Karel Weidinger už dnes večer.

Jejich hlavním úkolem je výzkum antarktických rybáků, ptáků, kteří zde v období blížícího se antarktického léta hnízdí a vytváří velké kolonie.

Pro Václava Pavla je to už třetí cesta. Na co je potřeba se připravit? „V podstatě na všechno. Nevíme, jaké je počasí, přitom hnízdění rybáka je závislé právě na něm. Téměř rok na ostrově nikdo nebyl, takže ani nevíme, v jakém stavu je základna. Navíc letos to bude trochu těžší, protože stanice je určena pro sezonní pobyt, vědcům slouží v období od ledna do konce března. My tam budeme o pár dnů dříve, musíme tedy spoléhat jenom sami na sebe, “ přibližuje Václav Pavel situaci ornitologů, jejichž příští dny nebudou nijak snadné.

Musí se připravit na všechny varianty. Plyn, vařiče, stan, veškeré vybavení s sebou, musí být schopni přežít i bez základny. V Jižní Americe budou mít k dispozici pět dnů, během nich si musí nakoupit jídlo na dva měsíce.

Ostatní členové expedice by sice měli dorazit za měsíc a přivézt další zásoby, ale na Antarktidě platí zásada – nic není jisté. Proto je rezerva nutná. Co pitná voda? Opět žádná sláva - buď se rozehřívá led, nebo se musí vystihnout okamžik, kdy v potocích teče nezamrzlá čistá voda. Přes den, když se oteplí a led taje, teče bahno, v noci potoky zamrzají. Takže jediná doba, kdy se z potoka může získat čistá voda, je brzy ráno, tak mezi třetí a čtvrtou hodinou.

Jak se naši ornitologové na ostrov dostanou a jak fungují styky s pobřežím? „ Na ostrov nás dopraví argentinský vrtulník, který nás vyklopí a odletí. Zavolat je zpátky není jednoduchá záležitost, a pokud to je vůbec možné, stojí to spoustu peněz, to si nemůžeme dovolit. Takže musíme být schopni se postarat sami o sebe.“

Samotný ostrov je tvořen polární kamenitou pouští se sopečnými stolovými horami. Není problém zde vidět tučňáky a tuleně, i když v menším počtu než v jiných částech Antarktidy. Z ptáků se zde vyskytují rybáci, chaluhy, buřňáci a racci.

Proč si ornitologové vybrali právě rybáka? „Do výzkumu rybáka se nikomu moc nechtělo, je velmi plachý. Proto se o něm neví téměř nic, jsme první, kdo se jím zabývá. Má malou hnízdní úspěšnost, poměrně velké ztráty, proto se s kolegou zaměřujeme právě na hnízdění,“ vysvětluje Václav Pavel, a dodává, že největším problémem může být počasí.

Pokud je dlouhá a krutá zima, rybáci na ostrov vůbec nepřiletí. Jak to letos dopadne, to se Václav Pavel a Karel Weidinger dozvědí už brzy, pokud půjde vše podle plánu, na ostrově přistanou před 10. prosincem.

Dana Marková