Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vynalézavost pachatelů se vyvíjí

Kounov - Vedoucí krajského policejního oddělení služební kynologie Radek Laušman hovoří o své práci a zkušenostech.

14.4.2011
SDÍLEJ:

Vynalézavost pachatelů se vyvíjíFoto: Vojtěch Podstavek

U policie je sedmnáct let, v současnosti již dva roky vykonává funkci vedoucího oddělení služební kynologie Královéhradeckého kraje. Má dva psy „specialisty“ na vyhledávání drog. RADEK LAUŠMAN (na snímku) si myslí, že na svém oddělení má schopné klasické psovody. Jedni jsou ve městech kraje na pátrací činnost, další se věnují už pouze speciálním kynologickým činnostem, jako je například vyhledávání zbraní, výbušnin nebo drog a metoda pachové identifikace.

Jedním z jeho psů je ovčák Marek, kterému je šest a půl roku. „Už stabilně pracuje v praxi, má za sebou nějaké účasti na mistrovství republiky.
Naposledy měl nejlepší pachové práce. Je to drogař a už takový zkušený pardál, bezpečně vyhledává na závodech i při domovních prohlídkách,“ říká.

Právě se psem Markem jste získal několik úspěchů na mistrovství České republiky v roce 2008, viďte?
Přesně tak. Nová soutěž bude letos na podzim, takže pokud na tom Mareček bude kondičně dobře, a zatím je, tak pojede na mistrovství znovu.

Když zpětně zavzpomínáte, považujete tehdejší šampionát za svůj nejúspěšnější?
Myslím, že bych sám sebe neměl hodnotit, od toho jsou jiní, ale samozřejmě to na druhou stranu potěší. Lepší úspěchy však jsou, když je získáte v samotné praxi. Soutěž je sice hezká, ale když se vám někde podaří dojít pachatele, nebo navíc pohřešovanou osobu, to jsou teprve ty pravé úspěchy.

S Markem jste spolu jak dlouho?
Přibližně pět let.

Jak byste vůbec charakterizoval váš společný život?

Je to další člen naší rodiny. Preferujeme ustájení doma, takže pes potom je s námi během volna, jezdí do služby i na výlety. Prakticky ho máte jako další dítě, když bych to měl shrnout. Je to zkrátka pes rodinný i pracovní.

Popište průběh běžného výcviku takového služebního psa.
Pokud vezmeme klasickou část, tak jednou z možností je vzít ho od výchovy štěněte, což je zhruba od osmi týdnů. Pes se potom seznamuje se psovodem, učí se hrát s aportem, stopovat, přechází se do obranných reakcí, kdy se dráždí. To se s věkem zvyšuje a on se stává srdcařem. Pokud má psovod takhle mladého psa, tak s ním přes den cvičí, a zároveň má většinou ještě jednoho psa, který už je připraven do služby, takže v případě výjezdu samozřejmě člověk vyjede s tím starým. Ale hlavně se ta práce stává koníčkem, když psy vychováváme a cvičíme. Máme však i starší pardály, kteří s námi slouží.

Jak často trénujete se svým psem?
Člověk s ním je prakticky každý den, ovšem každý psovod musí vědět, kde končí hranice. Nejde psa umořit, nicméně výcvik a výchova probíhá denně.

Předpokládám, že to však pro psa kromě dostatku pohybu vyžaduje i speciální podmínky, třeba i úpravy ve výživě, je to tak?
Samozřejmě. Ctíme zákon veterinární i o ochraně zvířat, což je pro nás stěžejní. Tím, že preferujeme ustájení psů doma, tak mají krásný kotec, výběh minimálně dva krát tři metry, mají procházky. Klademe důraz na správné ošetřování, teď budou letní měsíce s dodržováním pitného režimu a podobně. K nám prostě jde člověk, který chce psovoda dělat. Nemůže to být někdo, co si jenom řekne: já se s ním někam zašiju, takhle to zkrátka nefunguje. Všechno je dělané s láskou, a jak říkám, je to naše dítě. To také nenecháte týrat, to samé platí pro psa.

Vzpomenete si na nějaký z vážnějších zásahů, které jste absolvoval?
Nejtěžší jsou domovní prohlídky, kdy na vás lidé spoléhají a vy musíte něco najít. Těch případů bylo hodně. Klukům jsme pomáhali najít uložené drogy, ale spíš to potom vyplývá z prostředí, do kterého jdete. Když to je rodinný dům nebo byt, kde je krásně uklizeno, tak je to v pohodě, ale když pak s kolegy lezete někde ve feťáckém doupěti, tak máte starost o sebe i svého psa. Tam jsou ty těžké případy, kdy nechcete zklamat, a v tom různorodém prostředí prostě musíte najít.

Znamená to tedy, že už jste se někdy báli o život?

Dá se říci, že po zdravotní stránce jo. Vážím si policistů, kteří tuhle práci dělají, jako psovodi jsme pochopitelně jejich další součást, a ne vždycky se jedná o velmi čisté prostředí. Tam už přichází obava, abyste se někde nepíchli o injekční stříkačku a podobně. Takže ano, i strach tam je.

Jste často u „ostrého“ zásahu?
Nedá se to popsat přesně. Dá se říci, že během týdne můžete jet třikrát čtyřikrát, ale jsou i klidnější týdny, kdy vás nezavolají. Záleží na našich kolezích, protože my jsme servis. Jakmile nás potřebují, tak vyjedeme. Takže konkrétní číslo nejsem schopen říci.

Pokud vezmeme v úvahu takový klidnější den, jak potom vypadá?

Jsou prevence, které můžeme dělat na školách nebo v továrnách, a samozřejmě výcvik. Zároveň tam jsou také protokoly, které musíme psát o použití psů při výjezdech. Je to takový pracovně-výcvikový den.

Řekněte na závěr – dá se policejní služební kynologie posouvat ještě nějakým směrem dál?

Určitě. Jako policie máme hodně zkušeností, a dá se říci, že vynalézavost pachatelů v této oblasti se neustále vyvíjí. My na to reagujeme. V podstatě každý den můžete psa posouvat při hledání v určitých objektech, ale platí to i v klasice, jako je stopa nebo obrana. Psy proto neustále vyvíjíme tak, abychom byli schopni zareagovat na to, co po nás veřejnost vyžaduje.

Autor: Pavel Illich

14.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
DRUHÁ NEJVÝŠE POLOŽENÁ volební místnost v ČR je krkonošská Malá Úpa v nadmořské výšce 1050 metrů.

Mánie lyžáků v úředních místnostech přijde u prezidentských voleb

Ilustrační foto

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Rychnov nad Kněžnou, Týniště nad Orlicí - Pokračovala Východočeská basketbalová liga mužů i žen.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Dobruška ovládla i druhé derby s Krčínem, vítězný obrat přišel až po změně stran

Dobruška - Prvoligové národní házenkářky Dobrušky se již podruhé v podzimní části střetly se sousedním rivalem z Krčína a stejně jako v prvním duelu vyhrály, i když se hodně nadřely.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Královéhradecko, Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení