Tato malá polská hospodářství leží totiž pár kilometrů od hranic a nabízejí mnohem více, než jen vydatné pohoštění.
To první, co mnozí výletníci jistě ocení, je příjemná atmosféra těchto zařízení. Hned za nápisem „smazalnia pstraga" obklopí návštěvníky malebná polská příroda, v níž se nachází malé rybníčky a místa pro klidné posezení. Kromě relaxu zde ale najdete i kousek zábavy – chytání ryb.

Tuto kratochvíli mají nejradši zejména mladší návštěvníci. To ovšem není žádné překvapení, ulovit si svého pstruha zde totiž zvládne opravdu každý. Narozdíl od klasického rybaření nebudete potřebovat žádné drahé vybavení, stačí obyčejný „klacek" s háčkem, který vám na místě půjčí. Pak už můžete jen napíchnout kukuřici jako návnadu a nahodit. Jelikož se to ve zdejších jezírkách jen hemží dravými rybami, na úspěch určitě nebudete dlouho čekat. Někteří šťastlivci si svůj oběd vytáhnou z vody už po pár vteřinách!

A pokud vám nebude přát štěstí na úlovek, můžete si nechat připravit již ulovenou rybu. Dokřupava osmažený pstruh s čerstvým pečivem, kterého si můžete vychutnat pod širým nebem uprostřed zeleně, představuje vydatnou tečku za vydařeným výletem i důvod, proč se do polských lovišť stále vrací tolik jejich návštěvníků.

Cyklobusy, které vyrážejí do Orlických hor, vás dovezou za zajímavostmi na české i polské straně hranice. Denně vyráží několik linek. Díky cyklobusům se můžete podívat po velké části východočeského regionu a také k polským sousedům – stačí se inspirovat na stránkách Euroregionu Glacensis, díky kterému se cyklobusy vydávají na cestu. Potřebné informace najdete na www.euro-glacensis.cz. Na zajímavá místa a výlety ve východních Čechách i Polsku se můžete vypravit na kole i pěšky. O tom, která stojí za návštěvu, bude Rychnovský deník čtenáře informovat v osmidílném seriálu.