"Na rychnovském zámku máme novou expozici, která spojuje tři výstavy o zločinu, kriminalistice a puškařství. Výstava věnovaná kriminalistice je interaktivní, zájemcům nabízí příležitost, aby sami vyřešili zločin. Zapůjčilo nám ji Mendelovo muzeum v Brně. Druhá výstava Východočeští puškaři je zapůjčená z pardubického muzea. Zajímavé je, že na ní jsou k vidění pušky, které pocházejí původně z našeho muzea," zdůrazňuje ředitel Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou Tomáš Zelenka.

Jak však vysvětluje, podobně jako sbírky militarií z jiných muzeí byly v průběhu historických změn i ty rychnovské nakonec převezeny do Pardubic. Do Rychnova se tak navrátily alespoň na pár měsíců. K velkým lákadlům mezi vystavenými puškami patří ta, která se zrodila v dílně puškaře Pátka.

"Je zajímavá jednak tím, že je místní provenience, ale také tím, že ji vlastnil Pavel Balák, jeden z našich nejlepších střelců z historických zbraní, a přímo s touto puškou vyhrál i mistrovský titul," upozorňuje ředitel muzea.

Třetí výstava věnovaná četnictvu na Rychnovsku představí četnické uniformy, jak taková četnická stanice vypadala a návštěvníky seznámí mimo jiné i s některými kauzami, které četníci na Rychnovsku řešili. Všechny tři výstavy jsou přístupné do konce října.