Teď , po mnoha letech života za hranicemi českého státu, se rádi vracejí do země, kde mají své kořeny.

Více než šest desítek krajanů z celého světa zavítalo již po 21. do Dobrušky, kde se zdokonalují v českém jazyce. „Studenty všech věkových kategorií pojí s Českou republikou jednak jejich kořeny, ale také pouhý zájem o naši zemi a řeč,“ potvrdila místostarostka Dobrušky Blanka Čiháčková.

S návštěvníky, jejichž čeština je sice trošku kostrbatá, zato pouto k zemi velmi silné, se obyvatelé Dobrušky budou potkávat až do 21. srpna. Do té doby se studenti budou učit, jak správně volit časy, nebo napsat a vyslovit dané slovo. „Všichni účastníci kurzu byli rozděleni do skupin podle jejich úrovně znalostí češtiny. Někteří jsou již velmi zdatní,“ říká koordinátor celé akce Daniel Křivánek z Karlovy Univerzity, která celý kurz pořádá.

Na krajany však nečeká jen porce učení, nýbrž také mnoho výletů po východních Čechách. Za první týden pobytu již navštívili pivovar Primátor v Náchodě, nyní se chystají na opočenskou Porcinkuli nebo na výlet do Broumova.

Měsíční pobyt v Dobrušce zakončí 21. srpna, kdy si s nimi budou moci všichni zazpívat píseň Ta naše písnička česká. Poté studenti z Argentiny, Číny, Nového Zélandu, USA či Venezuely přejedou do Prahy, kde stráví poslední týden.

(sir)