„S nájemcem rybníka jsme  se o jeho stavu několikrát bavili. Pokud ale nebude vypsána patřičná dotace, je nemyslitelné, že by se do tak velké investice mohl někdo pustit," potvrdil Štěpán Jelínek, starosta Opočna. Odkázal tím k patové situaci, která je již delší dobu známa. Náklady na odbahnění Broumaru by totiž mohly dosáhnout sta milionů korun.

Na rybník takové velikosti ale neexistují patřičné dotace. Přitom pokud by se na místě nacházely dva rybníky poloviční velikosti, zajistit financování by nebylo zase tak obtížné. Řešení problému se tak odsune na neurčito.

„Od loňského roku se  příliš nezměnilo, nedá se ale odhadnout, kdy bude odbahnění neodkladné. Záležet bude na počasí a případných povodních. Když je v okolí vysázena kukuřice, zemina se snadno splavuje," řekl Vladimír Flégl z Kolowratského rybářství, které má rybník v nájmu. Opočenské radnici za jeho užívání platí 160 tisíc korun ročně.

Znepokojivým stavem svého „velkého bratra" ale trpí další vodní díla po proudu Zlatého potoka. „Broumar se v určité míře odbahňuje sám. Děje se tak ale na úkor rybníků v zámeckém parku," potvrdil Štěpán Jelínek. To přidělává vrásky správcům opočenského zámku, k němuž park náleží.

„Je to pro nás hodně velký problém, hlavně v případě prvního zámeckého rybníka. Přestože byl několikrát nákladně odbahněn, za krátký čas se vrátil do původní podoby," řekl Oldřich Pešek, ředitel josefovské pobočky Národního památkového ústavu. Ani odbahnění tohoto rybníka se ale v dohledné době nechystá, přestože sedimenty jsou dobře viditelné už i ze zámecké terasy.

Výlov rybníku Broumar v Opočně

Rybník Broumar. Foto: Vojtěch Podstavek

V případě zámeckých rybníků je vedle nedostatku finančních prostředků hlavním problémem památková ochrana a krajinná hodnota zámeckého parku.

„Za posledních 25 let byl první rybník třikrát vyčištěn, naposledy asi před šesti lety. Zásah těžké techniky je ale velice problematický a představuje pro chráněný areál větší zlo než zanesený rybník," upozornil Josef Jirák, kastelán zámku Opočno.

Naposledy je čistili ještě před válkou

Památkáři ale zároveň naznačují, co by mohlo být řešením zdánlivě bezvýchodné situace . „Pod Broumarem byly kdysi odkalovací jímky, které ale nikdo nečistil od časů první republiky. Z nich se dalo bahno relativně snadno odstranit, ale místo toho končí sedimenty v zámeckém rybníku," uzavřel kastelán Josef Jirák.

To potvrdil i ředitel památkového ústavu v Josefově, pod nějž státní zámek Opočno spadá. „Pokud se problém nevyřeší už na Broumaru, jsou jakékoliv práce na zámeckých rybnících v podstatě bezvýsledné," doplnil Oldřich Pešek.

Jediné, čeho se ale zatím opočenské rybníky dočkají, je běžná údržba. „Menší opravy provádíme během celého roku. Letos už ale Broumar žádná nečeká," řekl Vladimír Flégl z Kolowratského rybářství.

Fakta o opočenských rybnících

- Rybník Broumar byl založen již v 15. století. Se svou rozlohou 67 hektarů je největším rybníkem v okrese Rychnov nad Kněžnou. Jeho majitelem je město Opočno, které jej pronajímá Kolowratskému rybářství za 160 tisíc korun ročně.

- Rybník je intenzivně využíván a při posledním výlovu, který se konal o uplynulém víkendu, se z něj vylovilo 55 tun ryb. Od povodně z roku 1998 je rybník silně zanesený. Náprava by si mohla vyžádat až 100 milionů korun. Na odbahnění rybníka většího než 30 hektarů ale není v současnosti žádný dotační titul.

- V zámeckém parku se nacházejí ještě dva rybníky, které však mají podstatně menší rozlohu. Jsou součástí zámku.

FOTOGALERII Z VÍKENDOVÉHO VÝLOVU BROUMARU SI PROHLÉDNĚTE ZDE.