V důsledku konfliktu vlády s Ústavním soudem, který zrušil část reformy veřejných financí, během července a srpna platila v prvních třech dnech neschopenky vyšší nemocenská. Šedesát procent mzdy namísto předchozí žádné a loňským 25 procentům mzdy. Od září se výše nemocenské vrací znovu na úroveň 25 procent.

Vyšší letní „nemocnost“ potvrdili úředníci z okresních úřadoven České správy sociálního zabezpečení ve východních Čechách. „Statistiky ještě nejsou za srpen uzavřené, ale je zřejmé, že se nemocnost zvýšila,“ uvedla vysoká úřednice „sociálky“. Nejedná se o oficiální údaj, a tak si nepřála být jmenována.
K vyšší nemocnosti během letních měsíců přitom není žádný důvod a nepotvrzují to ani zkušenosti ČSSZ. Pokud tak budou čísla o vyšší nemocnosti potvrzena, bude to nepřímý důkaz, že mnozí lidé na neschopenkách nestonali, ale simulovali.

Nárůst nemocnosti však nebyl velký. Většinou vítězila chuť léta. Mnozí si radši vzali dovolenou a kurýrovali se u moře. Vedle firem to potvrzují i praktičtí lékaři.
„Ne, během léta jsme žádný nárůst pacientů s neschopenkami nezaznamenali,“ řekl předseda královéhradeckého krajského Sdružení praktických lékařů Petr Šubrt. Stejnou zkušenost má jeho kolegyně z Pardubického kraje Eliška Leichterová.

Naproti tomu na východní Moravě, která léta zápasí s vysokou nemocností práceschopných, se v létě některé firmy potýkaly s jejím až 20procentním nárůstem.

„Východočeši si raději užívali dovolených. Neschopenek jsem nevypisovala o nic víc než v předchozích měsících,“ sdělila lékařka Alena Labounková z Moravské Třebové.

Větší problémy s nemocnými neřešili ani velcí zaměstnavatelé. Dokonce ani v textilním průmyslu, kde je vzhledem k nízkým mzdám nemocnost tradičně vysoká. „Možná se to teď přes léto nepatrně zvýšilo, ale myslím, že v rámci statistické chyby,“ sdělil Jiří Grund, majitel stejnojmenné textilky v Trutnově.
Žádné těžkosti nezpůsobila vyšší nemocenská během léta ani dalším firmám, které Deník oslovil. Na stejných číslech jako v červnu byla o prázdninách nemocnost například v hořické Miletě i textilce Bartoň v Náchodě.