Stálá záruka

Školským zařízením je i Dům dětí a mládeže Déčko v Rychnově nad Kněžnou. „Vedoucí na tábor jsou vybráni podle toho, jak s námi spolupracují celý rok. Jsou to často dobrovolníci, kteří pomáhají na různých akcích,“ objasnil ředitel Déčka Josef Solár. Podmínkami zájemce je plnoletost, musí přinést výpis z rejstříku trestů a potvrzení od lékaře, že může pracovat s dětmi. Každý vedoucí musí ještě absolvovat dva kurzy, pedagogický a zdravotnický.

Déčko pořádá menší tábory, kam jezdí asi dvacet pět dětí. Dohled nad nimi má alespoň pět dospělých a vždy hlavní vedoucí z Domu dětí a mládeže. Sestavu ještě mohou doplňovat praktikanti, nějčastěji studenti gymnázia. „Ve všech prospektech a letácích je vždy napsáno, kdo jede na tábor jako vychovatel a praktikant, jsou tam o nich uvedeny informace,“ objasnil Solár.

„Na naše tábory jezdí hlavně děti z Rychnova nebo blízkého okolí, takže rodiče často příslušné vedoucí osobně znají. Pokud jsou z jiného města, chodí se informovat,“ popsal ředitel Déčka.

Možná rizika

O něco jiná praxe je u občanských sdružení. „Pokud si člověk řekne, že si založí občanské sdružení a ministerstvo vnitra mu to povolí, může pak pořádat tábory. Vedoucím se pak může stát prakticky kdokoliv, žádná pravidla tady nejsou,“ uvedl David Langr z organizace ProJunior, která se věnuje mládeži.
Rodiče tak nemají jistotu, že jejich děti budou trávit čas s vhodnou osobou. Organizátoři mají jen povinnost nahlásit tábor na hygieně. „Je to riziko rodičů, jestli si všechno prověří. Měli by ale vždycky vědět, kam dítě posílají,“ míní Langr. U některých táborů podle něj nejsou žádné záruky.

„Dcera byla na táboře s Déčkem jako už minulý rok. Déčko beru jako velkou společnost, která je seriózní, je to jistota. Vedoucí přímo osobně neznám, ale tady mě nenapadlo ani žádné riziko. Vždycky budu volit tábory, které jsou vyhlášené. Rodiče i děti jsou s nimi spokojení,“ popsala své zkušenosti Šárka Kopecká z Rychnovska.

GABRIELA ŠTĚRBOVÁ