Řeč je o vších. Jejich spojitost především se školní docházkou budí dojem, že prázdnin se onemocnění zvané pedikulóza, jak se zavšivení rovněž nazývá, netýká. Není to zcela pravda.

Letní tábory nepředstavují z hlediska výskytu vší žádnou výjimku, i zde se děti účastní kolektivních aktivit. A vzhledem k tomu, že příznaky se často objevují jeden až čtyři týdny po nákaze, je ještě v těchto dnech možnost, že dítě se stihlo nakazit koncem školního roku.

Nejde o zanedbanou hygienu

Vši se dělí na dětské a šatní, přitom pouze druhé jmenované souvisí s nedostatečnou hygienou, a to zejména se zanedbáním výměny spodního prádla. Veš dětská je naopak parazit, který je rozšířen celosvětově bez ohledu na vyspělost konkrétní země a s hygienou nemá co dělat. Přesto jsou pedikulózou nakaženy především děti na základních školách, přičemž dívky se snadněji nakazí kvůli dlouhým vlasům.

„Když jsem já chodila do školy, tak kdykoliv se vši objevily, pokaždé jsem je chytla. Starší syn je neměl nikdy, i když v jeho škole s nimi dlouho bojovali, a mladší je má zrovna teď, celkem podruhé,“ popisuje svou zkušenost maminka tří dětí z Potštejna.

Četnost výskytu vší se vždy v intervalu deseti až patnácti let zvýší, protože vši se stanou rezistentní vůči insekticidům, což jsou nejčastější složky přípravků na jejich odstranění a ochromují jejich nervovou soustavu. Kromě nich jsou dnes k dostání i přírodnější přípravky s olejnatými látkami, které ucpávají dýchací cesty vší a u nichž vznik odolnosti nehrozí. Veškeré přípravky jsou volně k dostání v lékárnách, k lékaři je vhodné zajít např. pro zklidňující léky v případě, že se jedná o menší dítě. Kvůli nepříjemnému svědění způsobenému pohybem vší a sáním krve totiž děti mohou mít problém usnout nebo mohou chytit infekci do rozškrábaných ranek na pokožce hlavy

Co pomáhá

Jakýsi opakující se cyklus lze vypozorovat i v rámci roku. „Největší zájem o přípravky proti vším je v září, jakmile začne škola, a pak v zimě, kdy se vši přenáší přes čepice,“ potvrzuje lékárnice Petra Moravcová z rychnovské lékárny Na Náměstí. Nejčastěji se podle ní kupují přípravky Parasidose, Diffusil nebo Capissan. „Diffusil si pamatuji z dětství a nikdy mi nezabral,“ reaguje zákaznice lékárny a dodává: „Lidi nám často poradili šampony pro psy nebo kočky, ty občas zabraly.“ Lékárnice je však nedoporučuje: „Bála bych se, aby to tomu dítěti naopak spíš neuškodilo, může dojít k podráždění.“

Kromě toho se v některých případech dostaví i alergická reakce na přípravek, nestává se to však příliš často. Co se v žádném případě nedoporučuje, je petrolej. Je sice proti vším účinný, ale nemocnému by více uškodil než pomohl.

Nejčastějším způsobem přenosu vší je přímý kontakt vlasů nemocného a zdravého jedince. Přenos vzduchem je nemožný. Výjimečně se stane, že si i dospělý člověk odnese veš třeba z kadeřnictví. Nejnovější poznatky považují domněnku o přenosu na předmětech jako např. hřebenech za nepravděpodobnou a podporují tu o přenosu na tkaninách, tedy ručnících apod.

„Nikdy jsem vši neměla, ale nedávno se mi stalo, že jsem přišla od kadeřnice a objevila jsem veš v čerstvě ostříhané ofině,“ sdělila Deníku vysokoškolačka z Rychnovska studující v Olomouci. „Hned jsem si vlasy umyla přípravkem proti vším, byl teda hodně mastný, ale mám klid,“ dodává dvacetiletá studentka Markéta.

Kateřina Řehořová