Je to vnitřní záležitost ODS, ale nazrál k tomu čas, komentují regionální lídři politických stran Topolánkovu rezignaci.


Smlsli si na tom však komunisté a zvláště ČSSD. „ODS dělá za své peníze kampaň pro nás. Nevím sice, jestli nastane přesun voličů k sociálním demokratům, rozhodně se ale ODS svými posledními kroky kompromituje před celou veřejností,“ řekl lídr ČSSD v Pardubickém kraji Miroslav Váňa. Rezignaci Topolánka označil za „gesto, které ničemu nepomůže“.
Jeho královéhradecká kolegyně Hana Orgoníková se už rovnou pustila do Topolánkova nástupce Petra Nečase. „Pokud to myslí s očistou strany vážně, měl by se nejdřív omluvit občanům za tři roky Topolánkovy vlády, ve které byl prvním místopředsedou,“ řekla.

Podle jedničky královéhradecké kandidátky KSČM Soni Markové pak měl Topolánek odejít už dávno. „Toto nebyl jeho první úlet. Bylo jich už mnohem více, nyní to jen vygradovalo do fáze neúnosnosti,“ dodala Marková.

Naproti tomu východočeští představitelé potenciálních koaličních partnerů ODS – lidovci či Top 09 – tak kritičtí nejsou. „Topolánek vykonal spoustu dobré práce a je škoda, že odchází tímto chaotickým způsobem,“ řekl královéhradecký lídr Top 09 Leoš Heger. „Velké změny takto krátce před volbami žádné straně nepomohou,“ přidal se pardubický lídr lidovců Roman Línek.

„To je vnitřní věc ODS, ať si to dělá, jak chce,“ komentoval politické kotrmelce Miroslav Petráň, lídr pardubických Věcí veřejných. „V dané situaci to ale bylo to nejlepší, co šlo udělat,“ přisvědčil Tomáš Vagenknecht, lídr pardubické kandidátky Strany práv občanců – zemanovců.
Sami členové ODS jsou spíše v šoku a ve svém postoji nejednotní. Za Topolánkem jednoznačně stojí například předseda královéhradeckých občanských demokratů Ivan Adamec.

„Byl jsem proti tomuto řešení a je mi to líto. Důvody, uváděné lidmi, kteří na Topolánkovo odstoupení tlačili, byly pouze zástupnými a jeho slova pro homosexuální časopis vytržená z kontextu. Největší chybu udělal, že na tu akci vůbec chodil. Nejvíc však selhala média, která z případu vyrobila virtuální realitu,“ prohlásil Adamec.

Za Topolánka se jasně postavil i pardubický lídr ODS Daniel Petruška. Jiní členové ODS jeho rezignaci vítají, někteří okresní představitelé ODS však pochybují o vůdcovských schopnostech jeho nástupce Petra Nečase.