VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Volíme, přestože ve změnu moc nedoufáme,“ říkají v Janově

Janov - Nejvyšší volební účast měla na Rychnovsku obec Janov. K urnám přišlo 61,8 % oprávněných.

18.10.2012
SDÍLEJ:

VILMA KNEISSLOVÁ i mnozí její spoluobčané věří, že účast ve volbách je jediná možnost, jak se zbavit politiků, kteří mohou za stav společnosti i obtížný život na českém venkově. Foto: Michal Friček

V malé horské obci dnes nefunguje ani obchod s potravinami, takže zastihnout někoho mimo obydlí, není nic jednoduchého. V jednom ohledu ale o sobě dali místní občané vědět – volební účast zde byla nejvyšší v celém okrese.

Registrovaných voličů zde mají pouze 89. Z nich ale k urnám dorazilo 61,8 procenta. A účast mohla být ještě vyšší. „U voleb jsem byla, protože chodím volit vždycky. Naši chlapi ale byli v Polsku, jinak by také odvolili," řekla Blanka Hauferová.

Chtějí něco změnit

Se současnými poměry ve společnosti je občanka Janova hodně nespokojená, ale k volbám přišla, přestože v brzkou změnu příliš nevěří. Podobně to podle ní vidí i její sousedé. „Mnoho mladých lidí s dětmi tu není a ti, kteří šli volit, pro ně chtějí lepší životní podmínky," dodala.

K nejpalčivějším problémům Janova prý patří hlavně dopravní obslužnost a nedostatek pracovních příležitostí v blízkém okolí. Také při pohledu do budoucnosti je z jejích slov cítit pesimismus.

„Ti nahoře rozkradli, co mohli, takže i kdyby teď na jejich místo přišel svatý, nic nezachrání, protože nebude mít z čeho," uzavřela Blanka Hauferová.

Slovům o špatném dopravním spojení dává zapravdu i místní starosta. „Jízdní řády jsou načasované podle letního období, takže v zimě by to nemohly stíhat ani kdyby měly křídla. Když pak starým lidem ujede přípoj a musejí jít několik kilometrů pěšky s nákupními taškami, raději si příště dojednají odvoz autem," řekl Josef Macek, starosta Janova.

Přijdou vždycky

On sám odvolil a ani vysoká účast jeho spoluobčanů ho nijak nezaskočila. Ani starosta si ale od voleb mnoho neslibuje. „Je to stále dokola: předvolební sliby a pak se nic neděje. Všude navíc chybí peníze. Lidé u nás s tím přesto chtějí něco dělat a k těm volbám vždycky přijdou," dodal starosta.

Menší část občanů přesto zůstala během volebního víkendu doma. „Nebyla jsem volit, protože mne nikdo z kandidátů nezaujal. K místním volbám ale chodím, protože lidi z obce znám. Člověk taky potřebuje řešit hlavně to, co se děje okolo něj," vysvětlila Kateřina Doubravová.

Obdobně vysokou účast měly v krajských volbách i okolní obce Bystré, Bohdašín, Sněžné nebo Dobřany.

Volíme, protože věříme, že…

Slibuji si to, že se podaří zbavit se lidí, kteří naši společnost dostali do současného stavu. Šlo sice jen o krajské volby, ale i ty mohou vyvinout tlak na centrální vládu. Politici se jen přelévají z jedné strany na druhou a zůstávají u moci navzdory všem skandálům a prokázané korupci.  Vilma Kneisslová

Člověk by byl rád, kdyby se  v politice alespoň trochu něco změnilo. U krajských voleb jsem byl, ale příliš velkou váhu tomu nedávám. Zásluhu na tom, že obec  funguje, má starosta, ale i on často naráží na nezájem.  Karel Dolejší

Jít k volbám mne nutí ten nepořádek v našem státě. Člověk se může alespoň  svobodně rozhodnout, komu dá hlas.  Anežka Novotná

Autor: Michal Friček

18.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení