Výsledky voleb předčily některá očekávání. V největších městech okresu uspěli povětšinou současní starostové, lídři kandidátek.
A to jim leckdo předpovídal poněkud černější politickou budoucnost. Volby však ukázaly naprosto jasně nejen preference obyvatel Rychnovska, ale také fakt, že z předvolební nálady, řečí a nejrůznějších triků nelze dělat závěry.

Ačkoli se takřka všude ozývala silným hlasem opozice a volby se řešily úplně všude – od masny po železářství – volby evidentně rozhodli ti voliči, kteří se v předvolebním období projevovali nejméně. Právě ti nakonec ukázali svou největší sílu.

Lidé křížkovali

V Rychnově nad Kněžnou všechny převálcoval Jan Skořepa. Získal téměř dva tisíce hlasů. Dvě kandidátky SNK obdržely přes třicet tři procent všech hlasů. Na radnici proto budou mít osm zastupitelů – šest Nezávislí za Rychnov, dva PRORychnov. Dobře si vedla také současná místostarostka Jana Drejslová, která kandidovala za ODS a získala druhý nejvyšší počet hlasů, 1302.

S velkými ambicemi šlo do voleb v okresním městě i hnutí Ano 2011. Nakonec získalo dva zastupitele, což se může někomu jevit jako zklamání.
Podobnou bilanci má i ČSSD. V Rychnově se „za ni" na radnici probojovala jen třetí ze současného nejužšího vedení města – místostarostka Michaela Zimová. Voliči jí dali důvěru svými 819 hlasy. Další tradiční strana, tedy KSČM, se může pochlubit dvěma křesly. Dařilo se i KDU-ČSL se třemi zvolenými zastupiteli.

Jedná se o druhý nejlepší výsledek ve městě, na jejich kandidátce uspěl hlavně Josef Solár, oblíbený ředitel místního domu dětí a mládeže.
Komunální volby v okresním městě probíhaly v podstatě v poklidu, To se však rozhodně nedá tvrdit o Kostelci nad Orlicí.
Malým městem, jehož krásu kdysi obdivoval sám spisovatel Erben, totiž hýbalo hned několik „kauz".

Voliči tady na vlastní kůži – a vlastně poprvé v historii – vyzkoušeli sílu nových médií v praxi. Facebookové profily stran, kandidátů i voličů byly plné předvolebních diskuzí. Zdálo se, že všichni vědí všechno a zároveň nic.
Špínu na sebe kydali kandidáti napříč politickým spektrem, nutno podotknout, že ne všichni.
Opozice současného vedení města byla slyšet. Kostelcem se šířily různé poznatky. Napříč společností se například hovořilo o možném „kupování hlasů".
Jedna osoba prý měla být viděna na náměstí, jak radí občanům, kteří se tam často zdržují, koho volit. Takové a podobné informace se Kostelcem šířily už od pátku.

Kostelec řeší „aféru"

Město se dokonce dostalo do zpravodajství nejsledovanější komerční televize v republice. Způsobila to výpověď, kterou dostala Milena Tarkowska, nyní již bývalá vedoucí kosteleckých technických služeb a pětka na kandidátce hnutí Ano 2011 v Kostelci.
Milena Tarkowska podle všeho dostala výpověď takzvaně „za pět minut" dvanáct, v realitě volebního šílenství tedy hodinu před volbami.
Podle kosteleckého ANO dostala vyhazov proto, že kandidovala za jinou stranu než vedení města.

To takové informace důrazně odmítá a tvrdí, že výpověď byla oprávněná. Hovoří se o nesrovnalostech ve vedení technických služeb, a to především finančního rázu. Rychnovský deník svým čtenářům v příštích dnech přinese vyjádření všech zainteresovaných.

Ačkoli byly předvolební dny v Kostelci bouřlivé a někteří odpůrci současného vedení byli slyšet opravdu hodně, nakonec opět rozhodla tišší většina. Zvítězila tu kandidátka SNK ED, jejíž lídr je starosta Jiří Bartoš a dvojka místostarosta Luboš Lerch. V jednadvacetičlenném zastupitelstvu ji bude reprezentovat pět lidí. Velké naděje dávali místní do hnutí ANO 2011. To skončilo druhé s devatenácti procenty a čtyřmi zastupiteli, dobré skóre mají také Východočeši – tři zastupitele.Zajímavé jsou i další výsledky. Bezpochyby například ten, kterým se může „chlubit" místní ČSSD. V zastupitelstvu za ni usedne jen jeden člověk. Stejně jako v Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce a také Opočně. Protože ani v těchto dalších městech se sociálním demokratům rozhodně nedařilo tak, jak by si před volbami představovali.

V Dobrušce zvítězila – jako v jediném větším městě okresu – v současnosti spíše méně úspěšná ODS. V zastupitelstvu za ni usednou čtyři lidé – včetně současného starosty města Petra Tojnara. Dvojka na kandidátce ČSSD Nagy (bývalý tajemník úřadu) předběhl lídra Moravce a dostal se místo něho na radnici.

Uspěl také starosta Opočna Štěpán Jelínek, ačkoli nezískal nejvyšší počet bodů. První místo patří Šárce Škrabalové, která kandidovala za SNK ED a je nyní místostarostkou, připsala si výsledek více než sedm set hlasů. Jelínkovo Opočno společně nakonec získalo čtyři křesla, tedy nejvíc ze všech kandidujících stran a hnutí. SNK ED pak budou reprezentovat tři zastupitelé.

V Týništi se do zastupitelstva opět dostal stávající starosta Jaroslav Matička, a to i přesto, že byl na kandidátce místní ODS na desátém místě.
Uspěli tu však hlavně kandidáti SNK se ziskem 5 křesel a také – tradičně – komunisté. Za KSČM usednou do zastupitelstva čtyři lidé.