Volební diskuse se účastnili:

ODS - Petr Kuřík
Koalice pro Královéhradecký kraj - Jiří Veselý
ČSSD - Lubomír Franc
SNK - ED - Helmut Dohnálek
KSČM - Josef Lukášek
Strana Zelených - Martin Hanousek

Kompletní záznam z přímeho přenosu naleznete také ZDE.

Středa 24. září:

18.00 hodin
Beseda právě začíná, moderátoři právě představují politiky.

18.03
Moderátor pokládá lídrům otázku - co se podle vás v uplynulém volebním období v kraji povedlo a co ne? Na zodpovězení mají politici limit 60 vteřin.

Kuřík: Prokázala se životaschopnost krajských zastupitelstev, podařilo se transformovat některé organizace tak, aby zůstaly v majetku kraje, ne však dostatečně důsledně.

Veselý: Podařilo se po celou dobu udržet funkční síť nemocnic, nemáme však dostavěnou dálnici D11, ani silnici R35. Nepodařilo se také přesvědčit občany, že kraje jsou tu pro ně.

Franc: Sociální demokracie byla v opozici, měli jsme minimální vliv na rozhodování. Kraj zajistil základní chod svých zařízení, největší chybou byla výstavba centra kraje - královéhradeckého pivovaru.

Dohnálek: Povedla se zóna, nastartovat projekty na čerpání evropských peněz.

Lukášek: Velký úspěch vidím v nemocnicích - že se nepustily do soukromých rukou. Nepovedla se rekonstrukce silnic, či dostavba D11. Kraji by prospěla i jednotná propagace turistických lokalit.

Hanousek: Dálnice se přiblížila Hradci, jsme však ostudy v čerpání peněz zejména do školství.

18.17
"Měli by být upřímnější." "Jsme staří, takhle jsme si to nepředstavovali, rozprodali nám republiku." "Politika mne nezajímá." "Jsou to trochu blbci, do všeho se serou a ničemu nerozumí." Takové hlasy z lidu si politici na svou adresu vyslechli v anketě, kterou v ulicích Rychnova provedla regionální televize RTA. Co na to přítomní?

Otázka moderátora: Jste znechuceni politikou?

Kuřík: Politika slušně dělat jde. Podobné reakce jsem očekával, vysoká politika nám regionálním škodí. Naše nejvyšší si neuvědomuje, jakou medvědí službu nám dělá.

Veselý: Všechno svádět na vysokou politiku nemůžeme, celá krajská politika musí být blíže lidem. Kraje fungují teprve osm let, musíme se ale snažit, abychom měli důvěru.

Franc: Podobnou anketu jsem viděl v Hradci. Mnohdy je kritika oprávněná. Zaujalo mě to, že občané krajskou politiku spojují s celostátní, není to úplně od věci.

Dohnálek: Souhlasím s názorem, že kraje jsou tu krátce a někteří je ještě nevzali na vědomí. Svůj podíl na tom mají ale i média, která politiku podávají, tak jak podávají.

Lukášek: Zákony nám připravuje vláda, kraj je pouze dostává na triko. Mám heslo, že spravedlnost nemusí být jenom v pohádkách. To bych se snažil prosadit.

Hanousek: Nejsem spokojen se stavem naší politiky. Jako Zelení jsme měli stánek na dožínkách. To, co jsem si musel od lidí vyslechnout… Přinášíme lidi, kteří přicházejí z neziskového sektoru. Ti jsou schopni přinést hodnoty bez nároku na odměnu.

18.30

Téma: Rozvoj automobilky v Kvasinách

Přinesli cizinci pracující v automobilce zvýšení kriminality? Je snížení nezaměstnanosti argumentem, který přebije negativa přílivu investorů?

Dohnálek: Jsme nyní svědky manipulace. V anketě hovořil kandidát za ODS. Považuji to skandální. Jsou dva typy lidí - jedněm svěříte poušť, udělají z ní zahradu, jiným dáte zahradu, udělají z ní poušť. Pro region je velké štěstí, že sem přišel investor. Je jasné, že se zahraničními dělníky sem přišly i negativní jevy, ale pozitiva převažují.

Veselý: Byli jsme velmi pozadu, investice do Kvasin je rozhodně pozitivem, připravenost ale nebyla úplně ideální. Infrasktruktura není dostatečná.

Moderátorka: Kdybyste měli tu moc, umožnili byste další rozvoj, rozšíření automobilky?

Hanousek: Na těchto velkých projektech nám vadí, že kraj propásl šanci na větší využití železnice. Kéž by stejnou podporu měli i menší podniky.

Lukášek: Jsem pro rozšíření.

Dohnálek: Jsem pro rozšiřování další výroby, díky technologiím se však může dít bez nároku na další zaměstnance.

Franc: Pokud u nás někdo chce investovat, byli bychom blázni, kdybychom to odmítali.

Veselý: Pokud bychom měli v kraji jen automobilový průmysl, při recesi by to bylo to první, co by se přestalo prodávat. Neměli bychom proto usínat na vavřínech.

Moderátor: Lobuje kraj dostatečně?

Kuřík: Samozřejmě sami, i ve spojení s Pardubickým krajem. Pozitiva zóny převažují. Kromě jedné silnice jsme dokázali vše připravit, stejně tak postupuje i ŘSD. Co se týče železnice a její využití automobilkou, tak musím nesouhlasit. Není to věc kraje. Co se týče přílivu cizinců, myslím si, že kupříkladu ve stavebních firmách se zahraniční pracovníci osvědčili. Byla jen otázka času, kdy republice dojde pracovní síla.

Otázka z publika: Nemáte obavy z vylidňování Rychnovska? Počet jeho obyvatel klesl o čtyři sta. A co dluh kraje?
Kuřík: Doufám, že zaměstnanci budou mít k dispozici dostatek bytů, které by je motivovaly, aby se do tohoto krásného regionu stěhovali.

Otázka z publika: Byl jsem starostou České Skalice, senátorem. Víte, že se připravuje privatizace zdravotnických zařízení, holdingy. Jak zajistíte kvalitu lidí v jejich dozorčích orgánech?

Otázky zůstaly nezodpovězeny, kandidáti se věnují problematice zahraničních pracovníků.

18.53

Otázka Deníku:

Eva Zerzánová, šéfredaktorka Rychnovského deníku:
Jak byste napomohli rekonstrukci silnic? Jak zajistíte zachování lokálních železničních spojů?

Hanousek: Železnice je u nás v kraji Popelkou, bohužel. Po panu Řebíčkovi (náměstku ministra dopravy) jsme požadovali upřednostňování železnice před investicemi do silnic.

Dohnálek: Můžeme pomoci se zákonodárnou iniciativou, či jednat se škodovkou na nějakém motivačním programu. Přesvědčovat lidi, aby jezdili vlakem, není dost dobře možné.

Franc: Musím se zastat kraje, železnice nejsou v přímé kompetenci krajů. Ve volebním programu máme především přepravu substrátů především po železnici. Ale není možné dávat peníze jen do železnice a silnicím finance stopnout.

Hanousek: Vůle převést dopravu ze silnice na železnici tady v kraji není.

Veselý: Musíme tlačit na stát, aby vytvořil dálnice, kam bychom ze silnic druhé a třetí třídy mohli vytlačit kamiony.

Kuřík: Kupodivu souhlasím. Proč nevyužívají lidé z Kvasin autobusy? Mají to daleko. Je ale fakt, že by je měli využívat víc.

Otázka Rádia OK:

Jaký bude další osud opočenské porodnice? Jak byste v minulosti jednali, aby uzavřena nebyla?

Dohnálek: Opočenská nemocnice měla dobrý zvuk, kvůli uzavření se však rozešel personál a získat jej zpět je velký problém.

Veselý: Problém vznikl při rekonstrukci náchodské nemocnice. Po přesunu do Náchoda se opočenská porodnice uzavřela. Pokud řeknete personálu, že se bude oddělení rušit, najdou si práci jinde. Tak se to stalo i v Opočně. Problém je i počet porodů. Pokud se jich dělá málo, chybí erudice personálu.

19.45
Opět jednu minutu měli kandidáti na zodpovězení poslední otázky:
Proč by měli volit právě vás?

Hanousek: Na naší kandidátce nejsou političtí matadoři, ale lidé z neziskovek, chceme se zaměřit na získávání evropských peněz.

Lukášek: Znáte naše chyby, co jsme pokazili, všichni znáte. Byli bychom blbí, kdybychom je opakovali.

Dohnálek: Máme vizi pro kraj, ucelený program. Víme, co chceme - zvýšit průměrný plat v kraji.

Franc: ČSSD má program, který bude vyhovovat většině. Prioritou jsou služby, které musí zůstat veřejné. Kandidátka je kvalitní.

Veselý: Naše kandidátka je složena z týmu lidí ochotných pracovat pro kraj a řídit jej. Nenabízíme nesplnitelné sliby.

Kuřík: Za minulé období jsme se dostatečně prokázali a z chyb se poučili. Máme v politice zkušené lidi.

19.53
 Konec.