PARDUBICE: Vše probíhá normálně, žádný opilec

Volby do Evropského parlamentu odstartovaly v pátek úderem 14. hodiny také na Pardubicku. V celém okrese se otevřelo na 258 volebních místností, v samotných Pardubicích lidé dávali hlas svým kandidátům, kteří je budou zastupovat ve vzdáleném v Bruselu, ve dvaadevadesáti volebních okrscích.

Voliči volebního okrsku číslo jedna v Pardubicích mohli své lístky hodit v Základní škole Bratranců Veverkových. „Nápor tady nebyl, dva lidé zde již čekali před spuštěním voleb, dvě hodiny od jejich zahájení u nás odvolila zhruba padesátka lidí. Všechno probíhá normálně, žádný opilec,“ řekl s úsměvem zapisovatel volební komise Pavel Kupka. V prvním volebním okrsku je přitom zapsáno v seznamech přes osmnáct set oprávněných voličů.

Stálý volič

„Chodím volit pravidelně, čili jsem byl volit i dneska. Myslím si, že je to občanská povinnost každého člověka, který rozumně uvažuje,“ uvedl při odchodu ze školy pojmenované po vynálezcích ruchadla sedmdesátiletý důchodce. Ten si nemyslí, že by Brusel byl daleko. „Jsme členem Evropské unie a ta má také parlament. Tak proč bychom tam nezvolili své zástupce?“ Jak uvedl, volil sociální demokracii, stejně jako v předcházejících jiných volbách.

K volbám se vydali i mladí lidé, mezi nimi také jedenadvacetiletá Monika Jinochová, pro kterou šlo v jejím životě o první volby vůbec. Také ona měla jasno. „Jdu volit, jelikož jsem chtěla nějakou stranu, která je proti Lisabonské smlouvě, protože ji nechci. Nelíbí se mi, co má v podmínkách,“ říká ke kontroverznímu a z mnoha stran diskutovanému dokumentu, který si dopředu prostudovala a bavila se o něm v okruhu svých známých. „Vadí mi, že ztrácíme svou suverenitu jako stát. Já jsem národní, chci mít svůj národ. Volila jsem paní Bobošíkovou,“ prozradila mladá dívka, komu svěřila svůj hlas premiérová volička.

Evropský parlament a politický boj o jeho složení však spíše veřejnost nezajímá. I proto, že této problematice nerozumí. „Volit nepůjdu, i když z toho kdovíjakou radost nemám. Ale přiznám se, že stále nevím, co je pro nás přínosem. Takže z toho důvodu si nedovedu ani v nabídce stran vybrat. Asi je to chyba,“ nechal se slyšet muž středního věku.

HRADEC KRÁLOVÉ: Po slibném začátku volební místnosti k večeru osiřely

„Na odhady volební účasti je ještě brzy, první hodina bývá tradičně hodně silná. Třeba tady už lidé čekali před volební místností čtvrt hodiny před začátkem. První poznatky ukazují, že voleb se v drtivé většině zúčastní starší ročníky,“ uvedl hodinu po začátku voleb zapisovatel volební komise 12 ve sportovní hale Slavie Václav Svoboda. S přibývajícím časem však lidí mířících k urnám ubývalo. „Teď už tady asi čtvrt hodiny nebyl nikdo,“ řekl o půl páté odpoledne. Volební účast bude podle něho určitě nižší než při podzimních volbách.

„Lidé chodí poměrně dost, za plentou je pořád někdo. Zatím je účast srovnatelná s podzimními volbami, ale začátek bývá vždycky silný,“ uvedla zapisovatelka volební komise číslo 22 ve škole SNP Ivana Černá. I tady s přibývajícím časem lidí ubylo…

Ve volebních seznamech pro eurovolby je v Hradci Králové zapsáno 77 282 lidí, přičemž nejstarším voličem je žena ve věku 101 let. Voleb se v krajském městě mohou zúčastnit také dva století občané, jeden muž a jedna žena.

Jako první vkročila do volební místnosti 22 Helena Bitenglová. „Chodím takhle vždycky. Odvolím a můžu pak někam jít. Pravomoci evropských poslanců neznám, při volbách se rozhoduji podle toho, co strany a politici říkají a jak se chovají,“ řekla.

Naopak další z voličů Miroslav Půža má o práci europoslanců jasno. „Evropský parlament schvaluje evropskou legislativu a rozhoduje o dění v EU. Účast ve volbách považuji za občanskou povinnost.,“ uvedl.

V krajském městě mohou lidé svůj hlas budoucím europoslancům odevzdat v 99 volebních místnostech, přičemž některé jsou na jiných místech, než byly při podzimních krajských a senátních volbách. Například volební okrsek číslo 43 v Plačicích nově sídlí v hasičské zbrojnici. Lidé z volebního obvodu číslo 60 volí v objektu Střední odborné školy a Středního odborného učiliště ve Vocelově ulici. Voliči z okrsků 25 a 27 musí do Základní školy Sever.

KRKONOŠE: Účast na Trutnovsku kolem 10%

První volební den do europarlamentu se v bývalém podkrkonošském okresním městě s přilehlými obcemi zatím vyznačoval poměrně nízkou účastí.

Podle odhadů z řady velkých i menších okrsků vložilo hlasovací lístky do uren zatím zhruba deset procent lidí. Samotné město Trutnov obhospodařuje ve volbách nejen 36 vlastních okrsků, ale v neděli bude shromažďovat též výsledky z 15 obcí, včetně například Mladých Buků, Pilníkova, Radvanic a dalších.

Mladé Buky hlásily před 22 hodinou účast 13,5 procenta, Pilníkov 11 procent a Radvanice, kde jsou převážně starší voliči, 10 procent. Zprávy ze všech námi oslovených okrsků nasvědčují tomu, že volby probíhají zatím bez problémů, v poklidném duchu. „Navštívili jsme dnes s přenosnou urnou domov důchodců a dům s pečovatelskou službou na Humlově kopci, kde dohromady odvolilo sedmnáct klientů, kteří o to projevili zájem,“ uvedla zapisovatelka Eva Žáková z trutnovského okrsku ZŠ R. Frimla v Trutnově. Žádný z voličů nepotřeboval asistenci někoho jiného.

Za klienty svého domova důchodců se zítra chystají také například v Pilníkově. O návštěvu členů volební komise z trutnovského okrsku číslo 16 s přenosnou urnou požádali i dva pacienti trutnovské nemocnice. Odvolí zítra dopoledne. Prvním voličem v tomto okrsku, umístěném na Městském úřadě v Trutnově, byl těsně po čtrnácté hodině občan Miroslav Řezníček. „Myslím, že volit do eurovoleb je hodně důležité. Snažím se dění v Evropě porozumět, a tak jsem přišel,“ řekl Deníku.

Všechny informace celorepublikového rozsahu najdete zde: www.denik.cz/eurovolby.