A leckde čekaly pěkné fronty. Někteří lidé chtěli mít hlasování co nejdříve „z krku". Pak zájem trochu ochladl. Ale jen do doby, než se lidé začali vypravovat z práce.

Další nával přišel k večeru, kdy někteří voliči hlasovali cestou za zábavou.

Rozhodnuto bylo 
už před volbami

V některých obcích okresu však je rozhodnuto již nyní. Dokonce bylo rozhodnuto již před volbami samotnými.
K výběru je tu totiž jen jedna kandidátka. Jedná se například o obce Lupenice, Borovnice, Chleny, Byzhradec, Dobřany, Krchleby, Lípa nad Orlicí, Záměl, Vrbice, Orlické Záhoří, Lhoty u Potštejna, Kounov, Králova Lhota, Janov, Očelice, Žďár nad Orlicí, Bystré či Bačetín. Někde se však hlásí také nezávislí kandidáti zcela samostatně, například v Byzhradci, Dobřanech, Králově Lhotě a Chlenech, zde tedy ještě jasno není.

Mohlo by přijít 
nové hlasování

V některých obcích je navíc na kandidátce přesně tolik lidí, kolik je zastupitelů. To může v budoucnu vést k problémům. Například pokud někdo ze zastupitelů odstoupí nebo zemře, chybí náhradníci. Následovaly by pak nové či doplňkové volby.
Problémy ale mohou nastat, i když je kandidátek více. Jako tomu v minulosti bylo například ve Zdobnici.

Zdobnice totiž měla celkem tři kandidátní listiny, přesto se zde volilo za poslední volební období hned několikrát.

„Do voleb se přihlásily tři kandidátky. Jedna z nich byla iniciovaná zdejší bývalou starostkou. Když ale její kandidátka volby prohrála, ostatní odstoupili. Ze sedmi zastupitelů tak zbyli pouze čtyři, takže nám scházel dostatečný počet zastupitelů," vzpomíná stávající starosta obce Bohumil Trpišovský.

V takovémto případě by měl obec vést takzvaný správce obce, to se ale nestalo.
Bohumil Trpišovský také dodává, že letos mají v obci dvě kandidátní listiny a počet zastupitelů se zvýšil na devět, pokud by tedy například čtyři odstoupili, stále bude moct obec fungovat. Nejmenší zastupitelstvo může být pětičlenné.
Již teď je ale jasné, že Bohumil Trpišovský obec vést nebude. Sám totiž v letošních volbách vůbec nekandiduje. Chce si prý konečně užívat zaslouženého důchodu.

„Není mi lhostejné, co bude s městem"
Jak volby dopadnou, je ještě brzo předjímat. Jisté je však to, že se jedná o nejdůležitější hlasování z pohledu občanů republiky. Komunální politici jsou jim totiž nejblíže a změny v obcích a městech nejlépe sledovatelné.

Volit je pro některé z obyvatel okresu doslova občanskou povinností. „Jdu volit, beru to jako povinnost, aspoň má člověk pocit, že pro svůj názor něco udělal," prozradila Anna Kalová, která žije v Rychnově nad Kněžnou.
V okresním městě do urny hodí svůj hlas i Nikola Pavlová. „Není mi lhostejné, co bude s městem, ve kterém jsem vyrostla. To, že půjdu volit, je to nejmenší, co můžu udělat," prozradila.

Před rychnovským Společenským centrem, kde jsou v hlavním sále situovány hned dvě volební místnosti oddělené pouze mobilní zástěnou, se včera před druhou hodinu fronty netvořily. Voliči začali přicházet postupně. „Volební účast se těžko odhaduje, jsme teprve na začátku," uvedl předseda komise volebního okrsku č. 6 Josef Janeček v průběhu úvodní hodiny komunálních a senátních voleb. „Lidí se musíme ptát, zda volí do městského zastupitelstva i do senátu. Pokud ano, obdrží dvě barevně odlišené obálky. Do jedné vkládají lístek s volbou do obecního zastupitelstva a do druhé kandidáta do senátu."