Konečné výsledky: Volby do zastupitelstev obcí 2014

21:03 Senátorem za Královéhradecko se stane buď nestraník Jaroslav Malý kandidující za ČSSD, nebo Oldřich Vlasák z ODS. Malý získal 21,95 procenta a Vlasák 18,91 procenta. Volební účast dosáhla v tomto obvodu 38,57 procenta, což je zhruba o šest procentních bodů méně než před šesti lety. Tehdy v prvním kole ještě v barvách ČSSD vyhrál nynější senátor Vladimír Dryml, který letos kandidoval za stranu Domov a skončil předposlední se ziskem 1,87 procenta hla­sů.

20:53 Komunální volby v Pardubicích vyhrálo hnutí ANO 2011, za 21,44 procenta hlasů získá 11 mandátů z 39. Druhá ČSSD bude mít šest zastupitelů, Sdružení pro Pardubice (SPP) 4. Volební účast dosáhla 35,20 procenta.

20:46 Komunální volby v jednatřiceti­tisícovém Trutnově vyhrála ODS se ziskem 29 procent hlasů a deseti mandátů v třiatřiceti­členném zastupitelstvu. Druhé skončilo hnutí ANO 2011 se 14 procenty a pěti mandáty. Třetí byla ČSSD se 13 procenty a čtyřmi mandáty. K volbám přišlo 39,78 procenta voličů, před čtyřmi roky hlasovalo 41,48 procenta voličů.

20:41 Komunální volby ve stotisícovém Hradci Králové vyhrál Hradecký demokratický klub, který získal téměř 26 procent hlasů a 12 mandátů v sedmatřiceti­členném zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO 2011 se 14 procenty hlasů a šesti zastupiteli. Třetí byla ČSSD s 12 procenty a pěti mandáty. Voleb se zúčastnilo 38,89 procenta voličů, což je méně než v roce 2010. Tehdy volební účast dosáhla 45,24 procenta.

20:37 Ve Starých Jesenčanech na Pardubicku musel o posledním postupujícím do sedmičlenného obecního zastupitelstva rozhodnout los. Dva kandidáti měli shodný počet hlasů, Martin Janda a Jiří Kodeda jich získali po 85. Nakonec štěstí přálo Jandovi.

20:29 V jednadvaceti­tisícovém Náchodě zvítězila v komunálních volbách s převahou ČSSD, jejíž kandidátka získala 43 procent hlasů, což znamenalo 13 křesel v sedmadvaceti­členném zastupitelstvu. Druzí skončili Patrioti města Náchoda a třetí byla KDU-ČSL, za níž kandidoval předseda lidovců a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. Patrioti i lidovci získali po třech mandátech.

20:20 Za Rychnov nad Kněžnou usedne v obměněném Senátu buď současný předseda senátního ústavněprávního výboru Miroslav Antl (za ČSSD), nebo starosta vesnice Val Luboš Řehák (za KDU-ČSL).

20:17 Senátorem za Hradec Králové se stane buď nestraník Jaroslav Malý kandidující za ČSSD, nebo Oldřich Vlasák z ODS.

20:12 Komunální volby ve Svitavách znovu vyhrálo Sdružení pro město Svitavy. Voliči mu dali 35,87 procenta hlasů, což znamená zisk deseti z 26 zastupitelů. Druhá sociální demokracie získala tři mandáty stejně jako třetí sdružení Naše Svitavy. Po třech zastupitelích mají i hnutí ANO a KSČM.

19:55 Senátorem za Trutnov bude buď majitel textilky Juta Jiří Hlavatý (za ANO), nebo náčelník krkonošské horské služby Adolf Klepš (za TOP 09). Současný senátor, lékař Pavel Trpák (ČSSD) svůj post neobhájil.

19:46 V Chrudimi vyhrála volby SNK ED, získala šest mandátů z 27. Stejný počet zastupitelů bude mít hnutí ANO. Třetí je ČSSD se čtyřmi mandáty. Po třech zastupitelích získaly Koalice pro Chrudim složená z KDU-ČSL a nestraníků, KSČM a ODS.

19:23 Komunální volby v Jičíně vyhrálo hnutí ANO 2011, které získalo přes 14 procent hlasů a tři mandáty v jednadvaceti­členném zastupitelstvu. Po třech mandátech při zisku mezi 11 až 12 procenty hlasů ještě získaly další tři subjekty, a to Patrioti pro Jičín, Sdružení pro Jičín a Jičínský demokratický klub. Do zastupitelstva sedmnáctitisícového města se dostalo celkem devět z deseti kandidujících stran.

19:09 V Královéhradeckém kraji se podařilo nejrychleji sečíst výsledky obecních voleb členům okrskové volební komise v Libchyni na Náchodsku. Voleb se v obci s 62 voliči zúčastnilo 53,23 procenta z nich. Z šesti samostatně kandidujících nezávislých kandidátů zvolili pětičlenné zastupitelstvo. Celkem má obec 75 obyvatel.

18:45 V Hradci Králové je dobojováno. Volby vyhrálo HDK v čele se současným primátorem Zdeňkem Finkem. Hradecký demokratický klub získal celkem 25,52 % hlasů a ze 37 míst v zastupitelstvu obsadí 12. Druhé ANO (14,18 %) obsadí 6 mandátu, třetí ČSSD (11,8 %) 5 křesel, čtvrtá KSČM (10,02 %) 4 mandáty, TOP 09 (6,69 %) a ODS (6,35 %) mají po 3 mandátech a po dvou zastupitelích budou mít také zástupci Koalice pro Hradec (6,17%) a Změna pro Hradec a Strana zelených s podporou Pirátů (5,67 %).

18:22 Ve svitavském okrese měli nejdříve sečtené hlasy ve Vrážném na Jevíčsku. Statistický úřad výsledky zaznamenal krátce před třičtvrtě na tři odpoledne. K urně přišlo v této malé vísce 42 z 55 voličů. Volební účast se vyšplhala na 76,36 procenta. V těsném závěsu za Vrážným byla Vysoká ze stejného regionu. I zde byli voliči zodpovědní. Do volební místnosti jich přišlo 19 z 26, to znamená, že i zde se účast udržela nad hranicí sedmdesáti procent, přesně na 73,08 procenta.

18.00 V Chlumci nad Cidlinou vyhrála strana KDU-ČSL v čele se starostou Miroslavem Uchytilem. V Nechanicích volby ovládl také současný starosta Jiří Pechar a jeho Sdružení nezávislých kandidátů (SNK) - místní sdružení celkem. Také ve Smiřicích vyhrál starosta Luboš Tuzar a jeho SNK a stejný scénář je také v Třebechovicích pod Orebem, kde vyhrálo SNK v čele se starostou Jiřím Němcem. V Novém Bydžově mají sečteno 80 % hlasů a s 18,62 % hlasy vede ODS, kterou vede starosta Pavel Louda.

17:01 První obcí okresu Ústí nad Orlicí, kde byly sečteny hlasy voličů, se staly Nasavrky. Výsledky byly zveřejněny zhruba ve 14.35 hodin. V obci ležící mezi Chocní a Brandýsem nad Orlicí lidé volili pětičlenné zastupitelstvo. V komunálních volbách se o jejich přízeň ucházelo sedm nezávislých kandidátů. Volební účast v obci, kde je v seznamech 112 voličů, dosáhla 74,11 procenta.

16:52 Ústí nad Orlicí - Souběžně s komunálními volbami se v okresním městě konalo také místní referendum o zákazu hazardu. Aby byl jeho výsledek závazný pro městské zastupitelstvo, muselo by se ho ze zákona zúčastnit minimálně 35 procent oprávněných voličů. Podle aktuálně zveřejněných údajů ale v referendu hlasovalo „pouze" 34,375 procenta voličů.

16:51 Abecedně první a poslední obec na Pardubicku už mají sečteno: Barchov a Živanice. Zvítězili svorně nezávislí kandidáti. Aktuální postřehy z Pardubicka sledujte s námi na twitterovém účtu @ Pardubického deníku

14.20 V Javornici volili lidé mladšího i strašího věku. Javornická komise se shoduje: ,,Přišlo volit necelých čtyřicet procent voličů, jejich věk byl různý." V Dobrušce ve volebním okrsku č. 6 ve zdejším kulturním domě odvolilo zhruba 49 procent voličů.

14.00 Volební místnosti v celé ČR byly uzavřeny.

14.00 V Úbislavicích na Novopacku odvolilo v komunálních volbách 68,5 procent voličů, což bude podle předpokladu nad celostátní průměr. K urně přišla i dvaadevadesátiletá Anna Vítová, která nevynechá ani jedny volby a je stále v plné svěžesti.

13.55 Nejmenší obce na Trutnovsku krátce před uzavřením místností: Stanovice: Z 53 lidí k urnám dorazilo 45. Trotina: K volbám dorazilo 64,5 procent oprávněných voličů - sečteno zde budou mít kolem 14:30 hodin.

Zdobín: Z 89 oprávněných voličů dorazilo 62 lidí. I zde počítají s rychlým součtem hlasů, taktéž kolem 14:30.

13.20 INFO: Volební místnosti v horách, krátce před jejich uzavřením. Pec pod Sněžkou - Ze zhruba 300 oprávněných voličů jich zatím k urnám přišlo mírně pod 40 procent. Se sčítáním hlasů počítají, že je budou mít kolem 18. hodiny. Výsledky pak poputují na sběrné místo ve Svobodě nad Úpou. Janské Lázně - Z 642 voličů jich krátce před uzavřením místnosti přišlo 40 procent. I zde počítají, že s výsledky budou hotovi kolem 18. hodiny a stejně jako v Peci převezou výsledky do Svobody nad Úpou, kde si je převezme pověřená pracovnice statistického úřadu. Špindlerům Mlýn - Z 906 lidí i zde přišlo kolem 50 procent. Výsledky by mohly být známy kolem 20 hodině.

13.16 Letos poprvé se volí i v trutnovském společenském centru UFFO, kam se volební okrsek přesunul z nedalekého soudu. Možnost volit tu má kolem 800 voličů, k urnám jich do této chvíle dorazilo kolem 400.

13.15 Před dvanáctou hodinou dorazil do volební místnosti okrsku č. 2 v Nové Pace Vladimír Dušek. Ve svých šestaosmdesáti letech přijel i manželkou na motocyklu ČZ z roku 1962. „Chce to na Pace změnu," řekl před odhozením volebního lístku do urny. „Vzal jsem od každého někoho, koho znám. Sportovci udělali něco dobrého, něco se jim nepovedlo, jako například rozprodávání bytů. Nyní mají z prodeje peníze, ale do budoucna jim to bude chybět."

12.40 Ve znamení trojek odvolil ve 12:03 chrudimský kandidát číslo tři za stranu s číslem tři třiatřicetiletý Tomáš Kopecký. „Věřím, že po sečtení hlasů budeme výš než na místě třetím," poznamenal s úsměvem.

12.38 Největším volebním okrskem na Trutnovsku jsou Mladé Buky, s potenciálními 1800 voliči. Při posledních komunálních volbách před 4 lety zde trvalo i nejdéle sčítání hlasů - to skončilo až v neděli brzo ráno. Během sobotního poledne zde mělo odvoleno cca 50% voličů. Na velice nízkou účast to zatím vypadá přímo v Trutnově, kde se účast pobybuje mezi 20%-30%. 

12.19 V Pšánkách na Hradecku už má odvoleno 47 z 55 voličů. Podle zkušeností komise už čekají na posledního, zbytek prý tradicně nevolí.

11.26 Mladé členky volební komise v jedné ze dvou volebních místností v Základní škole V. Hejny v Červeném Kostelci vítají voliče s úsměvem. V Červeném Kostelci a přidružených obcích je otevřeno dvanáct volebních místností. Správný průběh voleb kontrolují okrskové volební komise, v nichž sedí celkem osmdesát členů.

Komunální volby v Červeném Kostelci.

11.11 Volební komisi překvapila vysoká účast voličů. Volební účast v dobrušském volebním okrsku č. 6 během pátečního dne značně přesáhla republikový průměr. Do volební místnosti v místním krytém bazénu přišlo více než 40 procent voličů.

10.29 ČTĚTE: Někdo se mě snaží pošpinit,"
zlobí se kandidát do Senátu Petr Sadovský. Po vcelku klidném průběhu předvolební kampaně tady na Rychnovsku si v den voleb někdo zaplatil inzerát v novinách, ve kterém tvrdí, že byl Sadovský členem komunistické strany a v minulosti za ni kandidoval.

9.54 Až se dnes ve dvě hodiny odpoledne volební místnosti uzavřou, čeká kupa práce na členy volebních komisí. Třeba Lucie Vrzáčková z Hronova je ve volební komisi už potřetí, ale poprvé u komunálních voleb. „Je to taková moje premiéra. Přihlásila jsem se, protože už vím, jak to chodí a baví mě to. Jelikož jsem studentka, tak si na víkendy stejně sháním brigády, tak jsem využila i tuto příležitost. Ze sčítání hlasů obavu nemám, ale asi to bude dlouhé. Je to sčítání podstatně složitější než například parlamentní volby. Ale nebojím se toho," svěřila se Lucie.

9.50 Ústí nad Orlicí - Jak uvádí webové stránky okresního města, v pátek po deváté hodině večerní hlásily komise z volebních místností ve městě účast 29 procent voličů. Ve srovnání s průzkumy, které dělal Deník při „komunálkách" před čtyřmi lety, je to o něco méně, tehdy byla účast voličů vesměs znatelně nad 30 procenty. Nižší účast potvrzuje celorepublikový trend. 

9.42 Jičíňák Jiří Přibyl chodí k volbám pravidelně, byl jeden z prvních čekajících na otevření volebních místností na jičínské ZŠ Husova; pak měl jiný program. „Doufám, že bude lépe, již jsem se mnohokrát zklamal. Proto nyní doufám, že se situace ve městě zlepší, věřím v soudnost," vysvětlil. Více Z D E.

9.20 Polička - Jen si představte, že dvacet let bydlíte na stejném místě a když přijde chvíle, kdy zase politici ve všelidovém hlasování žádají o důvěru, přijedete s obálkou k místu vašeho voličského „působiště", ale odvolit nemůžete, protože toto místo už jako volební místnost nefunguje. Více se dočtete Z D E.

8.35 Moravská Třebová - Voliči ve městě nenechávají nic náhodě. „Po prvním dni komunálních voleb je voličská účast v Moravské Třebové 26 procent," informovala mluvčí města Dagmar Zouharová. Vypadá to, že by letos mohlo ke komunálkám přijít víc právoplatných občanů než v předchozích letech, pokud údaje porovnáme. „V roce 2010 byla volební účast za oba dny voleb 44,29 procenta, v roce 2006 za oba dny 41,56 procenta," uvedla mluvčí.

8:00 Volby v Pardubicích v centru města jsou zatím ve znamení spíše slabé účasti. Někde se nekonaly ani jindy tradiční fronty.

SOBOTA 11. ŘÍJNA

22.12 Také na Rychnovsku mohou volit voliči na zajímavých místech. Například v Ještěticích chodí místní vhazovat obálky do urny v sále Hospody u Haničky. V Panské Habrové zase volí přímo v myslivecké chatě. Již tradičně se v Dlouhé vsi volí na netradičním místě, tím je zdejší sauna. Více Z D E.

21.55 Přátelsky naladěná volební komise z chrudimského okrsku 13 dodala dobré nálady i u voličů. Na snímku optimisticky naladěná pravidelná volička Sylva Seifertová odcházela s úsměvem nad tajným hlásováním z přesunuté volební místnosti z bývalého učňáku do bezbarierových prostor Mateřské školky Na Rozhledně. Je spokojená, neměla problém jako mladý tápající volič, který marně obcházel budovu, kde se původně volební místnost nacházela. Ale i ten nakonec došel ke zdárnému cíli. Před devátenáctou hodinou byla účast 18,5 %, což je méně, než celá komise předpokládala.

Volby na Chrudimsku

20.50 Dřevěnice - Mekka volejbalu - devět minut po devatenácté mělo dovoleno 43% voličů!

20.44 Volební okrsek číslo 97 v hradeckých Malšovicích - k 19. hodině tam odvolilo zatím 30% voličů.

20.30 Ústí nad Orlicí – Voliči v okresním městě zažívají ve dnech letošních komunálních voleb ještě jednu vskutku historickou událost. Mohou se totiž zúčastnit vůbec prvního referenda, které se v Ústí nad Orlicí koná. Svými hlasy mohou rozhodnout o osudu hazardu ve městě. Více čtěte Z D E.

20:15 Volit se rozhodli v pátek večer také březhradští hasiči, kteří do volební místnosti přišli v uniformách. Neměli to daleko, svou klubovnu mají o patro výše než je v těchto dnes umístěná volební urna.

Komunální volby a březhradští hasičí

18.45 V Opočně na Rychnovsku ve volební místnosti v budově městského úřadu čekali v úvodních hodinách voleb vyšší účast. Ovšem vzhledem k probíhajícímu mezinárodnímu setkání sokolníků v Opočně předpokládají, že přijde více voličů ve večerních hodinách, kdy se půjdou podívat na zámecké nádvoří na tradiční výřad po odpoledním lovu.

18.35 V Želivsku na Svitavsku bude v příštím zastupitelstvu každý šestý dospělý občan. Podle počtu obyvatel žije v nejmenší obci na východě Čech 36 lidí, volební právo jich má 31. Přesto se sestavením kandidátky nejsou větší obtíže, řekla místostarostka Želivska Eva Jeřábková.

18.05 Co během voleb dělají voliči, je každému celkem jasné. Vyberou si své favority, hodí kandidátky do urny a mohou odejít zpátky domů. Ale co taková volební komise, která musí ve volební místnosti strávit skoro celé dva dny? Mají její členové stále co na práci nebo jsou i chvilky či hodiny, „kdy není do čeho píchnout"? V Dolní Rovni na Pardubicku se třeba baví i tím, že tipují, kolik lidí se k volbám dostaví. „Já si nejčastěji dlouhou chvíli krátím čtením nějaké knihy, ale vzhledem k poměrně hlučnému okolí to není zrovna ideální. Dobrým zvykem je také to, že každý ze členů volební komise přinese nějakou doma připravenou pochoutku. Někteří závistivci myslí, že je naše občerstvení dotováno z peněz obce, což je samozřejmě nesmysl. A málem bych zapomněl na klasickou tipovací soutěž ohledně volební účasti," konstatoval Lukáš Kurka z Dolní Rovně, který je členem volební komise již po několikáté. To Jana Komárková si to letos vyzkouší úplně poprvé. „Docela jsem se na to těšila, byla jsem zvědavá, jak to probíhá i na druhé straně, nejen za plentou. Pro jistotu jsem si s sebou vzala svačinu a knížku, ale jelikož některé voliče znám, tak to taková nuda ani není," uvedla Jana Komárková. I ona zasedá ve volební komisi v Dolní Rovni.

18.00 V nejmenších obcích na Trutnovsku Stanovíce (59 voličů) odhlasovali k 16. hodině 9 lidé, Trotina (64) 12 lidí.

17.30 „U komunálních voleb čekáme velký nával," říká předsedkyně volební komise v chrudimském volebním okrsku číslo 9. Jana Breberová a dodává: „U nás je vždy silná účast, i když to je jinde slabé." Volební lístek připomíná stránku z velkého, hustě popsaného sešitu. Na členy volební komise proto čeká těžký úkol pečlivě sečíst a nevynechat jediného zakřížkovaného kandidáta. „Budeme tu až do neděle," dodávají žertem volební komisaři. 

16.10 Klienti Domova sociálních služeb ve Slatiňanech se před 14. hodinou shromáždili na chodbě hlavní budovy. Nechtěi propásnout tamní úřednice, které přijdou s volební urnou. Bohužel se avizovaná hodina protáhla, ani krátce před třetí nikdo k ústavním dveřím nepřicházel. Protože nás práce na zpravodajství hnala dál a trpělivost došla, věříme, že si nakonec klienti svou občanskou povinnost a právo splnili. Ve slatiňanském domově bylo letos třináct voličů, na chodbě jich u volební místnosti sedělo devět. "Zbývající budou volit později," řekla pracovnice domova Hana Vohradníková.

16.07 Seč – I když v pátek krátce po druhé odpolední vyhlíželi členové volební komise prvního voliče marně, komunální volby v obci u Brandýsa nad Orlicí si mnozí obyvatelé nenechají ujít. „Lidi jsou ještě v práci a hospoda otevírá až později," vysvětlovala s úsměvem členka komise. Více čtěte Z D E.

16.06 V Náchodě krátce po třetí hodině odvolil v místě svého bydliště šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Novinářům sdělil, že doufá, že lidovci v senátních a komunálních volbách posílí. Bělobrádek také sdělil, že by byl rád, aby se lidovci dostali do zastupitelstev a vedení radnic ve velkých městech, kde nyní nejsou. „Základní cíl je udržet pozice v obcích," uvedl také. Volební účast odhaduje šéf lidovců na čtyřicet až padesát procent.

Ministr Bělobrádek u voleb

15.51 Deset minut po otevření volební místnosti na bohdanečském sídlišti Na Lužci už odevzdalo své hlasy na třicet voličů. V Lázních Bohdanči se očekává vysoká účast a povolební zemětřesení na radnici. Město před volbami rozdělila především otázka vybudování pískovny, kterou prosazovalo stávající zastupitelstvo. Volby v lázeňském městě tak budou do jisté míry i referendem o této stavbě.

15.50 Ve Starém Mateřově se volí v místní knihovně. Celou galerii najdete ZDE, klikněte na obrázek.

Ve Starém Mateřově se volí v místní knihovně.

15.45 Sázky na parlamentní či prezidentské volby už se staly v České republice standardem. Možnost vsadit si na výsledek komunálních voleb bývá ale neobvyklá. Bookmakeři sázkové kanceláře Fortuna ale letos vypsali kurzy na to, kdo se stane primátorem v krajských městech. Sázkař si ale nemůže vybírat ze všech kandidujících stran. Například v Pardubicích, kde kandiduje v komunálních volbách hned 17 politických subjektů, vypsala sázková kancelář kurzy jen na sedm lídrů kandidátek. Největším překvapením je, že mezi nimi zcela chybí současná primátorka Štěpánka Fraňková, která je v čele kandidátní listiny Sdružení pro Pardubice. Bookmakeři favorizují Vladimíra Ningera (ČSSD), Martina Charváta (ANO) a překvapivě také Petra Králíčka (Pardubice pro lidi). Všichni mají shodný kurz 3:1, za vsazenou stokorunu tudíž můžete vyhrát 300 korun. Vsadit je možné také na lídra Pardubáků Františka Brendla v kurzu 5:1, Jana Němce z TOP 09 (6:1), Václava Snopka z KSČM (8:1) a lídra Koalice pro Pardubice Františka Weisbauera (8:1). Možnost vsadit si na nového primátora končí přesně v okamžiku, kdy se v sobotu ve 14 hodin uzavřou volební místnosti.

15.25 Fronty přad halou Společenského centra v Rychnově nad Kněžnou se nekonaly, a to i přesto, že se tu nacházejí hned dvě volební místnosti. Více čtěte Z D E.

15.10 Jak to při volbách vypadá v hlasovacích místnostech, to si dovede představit asi každý z nás. Ale co taková nemocnice? Mají zde lidé vůbec zájem se voleb zúčastnit? V Pardubické krajské nemocnici tomu zatím nic nenasvědčuje. „V danou chvíli je počet zájemců na nule. Nikdo se k volbám nepřihlásil, ty senátní se zde navíc nekonají. Co se týče voleb do zastupitelstva, tak z pacientů by zde mohli volit jen ti, kteří bydlí ve volebním okrsku Pardubičky. Nevím, zda tu pacienty z tohoto okrsku máme, ale nikdo zatím o možnost odvolit v nemocnici nepožádal," popsal volební situaci v pardubické nemocnici její mluvčí Dušan Korel.

14.56 „Během první půl hodiny od otevření volebních místnosti chodili volit hlavně starší voliči," konstatovala Ivana Prouzová, pravidelná členka volební komise, která při letošních komunálních volbách zamířila na pardubickou Základní školu Gorkého. „Průběh voleb je zatím standardní. Žádné problémy jsme nezaznamenali," prohlásila Ivana Prouzová. „První nápor zvládáme, ale je jasné, že během dvou dnů určitě bude chvilka pro oddech. Zcela jistě bude prostor si s ostatními kolegy ve volební komisi popovídat," poznamenala členka volební komise. „Zatím chodí voliči, kteří jsou na volby připraveni. Většinou si volební lístky nachystali už doma a jen je přehodí do správné obálky. Kdyby je upravovali přímo ve volební místnosti, asi by to bylo velké zdržení," přemítala Ivana Prouzová. „Tím, že jsou kandidáti na jedné velké plachtě, je to letos trochu složitější. Listina je prostorově výraznější, ale zatím si s tím voliči dokázali poradit velmi dobře," chválila voliče členka volební komise na pardubické Základní škole Gorkého.

14.50 Volit se začalo také v královéhradeckém domově důchodců, zájem o volby je zde velký. Místní přicházejí do volební místnosti o holích i na vozíku. Kdo nemůže chodit, zoufat nemusí, volební komise k němu přijde s volební urnou.

Volby v královéhradeckém domově důchodců

14.20 Počet voličů do komunálních voleb v pardubické věznici? 0. Volby se zdejších odsouzených netýkají. "Odsouzení ve výkonu trestu se nemohou účastnit komunálních voleb. Týkaly by se jich pouze senátní volby, jenže ty se letos naší oblasti netýkají," uvedl mluvčí pardubické věznice Tomáš Kubín.

14.10 Ve Vitíněvsi na Jičínsku deset minut po zahájení komunálních voleb má odvoleno šest občanů. Na jednom hlasovacím lístku se prezentuje sedm kandidátů, zatím všichni podpořili současného starostu. Voličů je tu celkem 275.

14.00 Vše může vypuknout! Až do sobotní 14 hodiny mají voliči možnost odevzdat hlasy svým kandidátům. Komunální volby se týkají všech okresů, senátní pouze trojice: Hradecko, Rychnovsko a Trutnovsko.

Pátek 10. října