Jednání o sestavení krajské vlády se ještě pořádně nerozeběhla, ale jisté je, že zájmy rychnovského okresu bude v tomto volebním období hájit sedm zastupitelů. Tři z nich jsou v této funkci úplnými nováčky.

Leoš Voborník z Týniště nad Orlicí je profesí lékař, takže o své hlavní prioritě má jasno. „Chci zabránit tomu, aby se jakkoliv zhoršila dostupnost lékařské péče na Rychnovsku. Budu proti redukci lůžek i samotných oddělení v rychnovské nemocnici," řekl zastupitel zvolený za KSČM s tím, že snahy o vymazání rychnovského špitálu z mapy jsou velice aktuálním tématem. Takový krok by měl podle jeho slov fatální dopad především na lidi z odlehlejších oblastí Orlických hor. Vedle toho se chce Leoš Voborník zasadit i o dostavbu dálniční sítě a citlivější přístup ke školským zařízením.

Zabránit vysídlování českého venkova je velkým cílem dalšího z nových zastupitelů, zvoleného tentokrát za stranu Východočeši. „Chceme podporovat mladé rodiny s dětmi a zasadit se o obnovu venkova, což spolu těsně souvisí. V současnosti totiž velké množství lidí odchází za prací do měst nebo kraj zcela opouští," vysvětlil Milan Maček, který poznamenal, že při současném demografickém trendu přijde Královéhradecký kraj o jednu středně velkou vesnici ročně.

„V posledních letech výrazně ubylo pracovních pozic v zemědělství, a tak dnes stát vynakládá obrovské prostředky na údržbu pozemků, místo toho, aby se půda účelně využívala. V důsledku toho dnes závislost na dovážených potravinách přesáhla kritickou mez," upozornil Milan Maček, který je zároveň starostou Borohrádku.

Účinnou zbraní v boji s tímto negativním jevem má být vytváření nových pracovních míst prostřednictvím Programu obnovy venkova, který byl v posledních letech výrazně podfinancovaný.

Za stranu Východočeši se do krajského zastupitelstva dostal rovněž František Kinský z Kostelce nad Orlicí. Ve svých výrocích je ale zatím opatrný. „Bude hodně záležet na výsledcích koaličních jednání, která ještě ani nezačala. Nejdříve se chci v novém prostředí pořádně zorientovat," řekl zastupitel.

Své působení si ale dokáže představit ve sféře sociální, kulturní nebo v oblasti cestovního ruchu. „Netroufám si tvrdit, že jsem v těchto problematikách zběhlý, ale myslím, že jsem člověk, který k tomu má co říct," prohlásil muž, který dokázal vrátit život na kostelecký zámek a výrazně se podílí na kulturním životě svého města, kde rovněž působí v zastupitelstvu.

Kdo bude zastupovat Rychnovsko v krajském zastupitelstvu?

(podle abecedního pořadí)

DOMŠOVÁ VÁCLAVA, Deštné v Orlických horách, zvolena za stranu Východočeši, dosud v krajském zastupitelstvu

JANEČEK KAREL, Týniště nad Orlicí, zvolen za ČSSD, dosud v krajském zastupitelstvu

KINSKÝ FRANTIŠEK, Kostelec nad Orlicí, zvolen za stranu Východočeši, podnikatel a majitel zámku v Kostelci

LUKÁŠEK JOSEF, Bystré, zvolen za KSČM, dosud v krajském zastupitelstvu

MAČEK MILAN, Borohrádek, zvolen za stranu Východočeši, starosta Borohrádku

VOBORNÍK LEOŠ, Týniště nad Orlicí, zvolen za KSČM, lékař

ZÁLESKÝ VLADIMÍR, Čestice, zvolen za ODS,  dosud v krajském zastupitelstvu
(v zastupitelstvu je i senátor za Rychnovsko Miroslav Antl)