Otrava, znechucení, trapnost, fraška, mafiánské čachry, nezájem, ale i fandění sboru fanoušků. To jsou jen některá ze synonym, jež padala mezi lidmi v regionu po druhém kole volby prezidenta České republiky.

Mnozí z nich po zkušenosti z prvního volebního víkendu ani nesledovali média. „Já o žádného prezidenta nestojím a žádného už nechci,“ popsala svoji náladu devětačtyřicetiletá aktivní žena, která se o celostátní i komunální politiku vždy zajímala s tvrzením: Co jim dovolíme, to nám udělají.

Máme se co učit

Vedoucí centra experimentální archeologie Villa Nova a ředitel muzea v Deštném v O. h. Bohumír Dragoun sledoval volbu jen minulý týden. „Taškařice,“ nerozpakoval se při komentáři. „Zajímá mě, kdo je tu prezidentem. Přestože český politický systém není prezidentský a prezident tu nemá takové pravomoce jako třeba ve Francii. Ale některé věci by se měly svěřovat lidu,“ míní Dragoun. Většinový pocit národa podle něho vystihli zahraniční novináři, kteří se vyjádřili, že se máme v demokracii ještě co učit. „Což je docela smutné, že se to dozvídáme od nich,“ podotkl.

Že prezidenta nevolí přímo občané, nechápe ani Leokadie Stronczenska, sestra františkánka, která pracuje s handicapovanými klienty v rychnovském Stacionáři svatého Františka.

Pochází z Polska, kde funguje přímá volba. „Abych podrobně sledovala volbu a fandila některému z kandidátů, to ne,“ vysvětluje řádová sestra. Ví však, že politika ovlivňuje život každého člověka: „V Polsku volíme hlavu státu přímo. Má velkou zodpovědnost, ale to i tady. Proto mě zdejší způsob dost překvapuje. Že nešlo ani tak o výběr kandidáta.“

Sbor fanoušků?

Jana Albrechtová, bývalá středoškolská kantorka z Častolovic došla k názoru, že někteří volitelé nejsou politici, ale sbor fanoušků. „Ti nekritizují, nemají vlastní úsudek, odhad ani názor a zbožňují. A na to je sportovně založený prezident jako stvořený,“ myslí si. Jan Švejnar dal podle ní najevo, že si váží lidí s vlastní hlavou a zbožňování by ho uráželo. „Za největší unikum považuji, že Jan Švejnar presvědčil mého muže, který dosud žádnému politikovi nevěřil,“ dodala Albrechtová bez nadsázky.