Je pondělí a Opočenskou ulicí v Dobrušce se táhne nezvykle dlouhá fronta. Někteří sem dorazili i s kárkou. Všichni, kdo v rámci prodejních dnů v Dobrušce zavítali první březnové pondělí a úterý ke stánku v areálu firmy Kand, automaticky přispěli na dvanáctiletého Vojtu s Downovým syndromem. Takovou možnost budou mít ještě 18. až 19. března, pokud vyrazí nakoupit firemní produkty do výrobny hořčice v Chlumci nad Cidlinou.

Organizátoři akci propagovali v okruhu zhruba okolo pětadvaceti kilometrů od Dobrušky, lidé sem ale přijeli i z větší dálky, aby nakoupili a zároveň malému Vojtovi pomohli. A bylo jich hodně.

Z loňského ročníku Šubertovy Dobrušky.
Dvanáctá Šubertova Dobruška klepe na dveře. Nabídne čtyři představení

S dosavadním průběhem akce pro dobrou věc je spokojená ředitelka Farní charity Dobruška Jana Poláčková a výtěžek potěší určitě i Vojtěchovu maminku Janu, která přibližuje jeho život s Downovým syndromem: „Malý Vojtík žije s handicapem, a tím pádem je péče i starost o něho náročnější. Díky blízkému okolí a lékařům je z něj dnes usměvavý a dobrosrdečný dvanáctiletý kluk. Brzy po narození jsme začali s rehabilitačním cvičením, v němž je stále potřeba vytrvat kvůli ochablosti některých svalů - hypotonii. Jako roční byl Vojta operovaný pro vrozenou srdeční vadu, díky tomu je mu dopřán pohyb vlastně bez omezení. I když hippoterapii i canisterapii jsme s Vojtou využívali jen do jeho sedmi let, bylo obojí velmi prospěšné, a jako rodiče jsme byli za tuhle možnost moc rádi. Po třetím roku byla u Vojtíka zjištěna atypická forma autismu, ale její projevy jsou spíš méně časté.“

Vojtovou ohromnou náplní a radostí v životě jsou prý hudba a písničky, obojí k němu neodmyslitelně patří: „Je taky velmi vděčný strávník. Každodenní činnosti Vojtu v životě posouvají. Nesou s sebou velikou trpělivost, kterou není lehké vždy doplňovat. Ale rozhodně stojí za to. Oplývá bezprostřední radostí ze života, někdy i v náročnějších chvilkách zdravě nakažlivou. Jako mamka jen přidávám, že vděčnosti za Vojtíka, takového jaký je, i když trochu jiný, zřejmě nikdy nebude dost.“

Nová vrata.
Zámecký park v Opočně má opravenou zeď i nová vrata. Sezona začne koncem března

V benefičním prodeji byl největší zájem o tradiční české výrobky - kečupy, které se vyrábějí od roku 1960, a hořčici Malva, jejíž výroba byla zahájena už ve čtyřicátých letech minulého století. Táhla i nasazená nižší cena.

„Vyrábíme například kečupy, hořčice, brusinky a omáčky a ve spolupráci s našimi sesterskými společnostmi spadajícími pod koncern Develey Senf & Feinkost prodáváme speciální hořčice, křeny, octy, sirupy a kečupy. Řada výrobků je tady dnes v nabídce, vše za výrobní ceny. Část výtěžku z prodejů věnujeme na léčbu Vojtovi, který má od narození Downův syndrom. Výtěžek, který Vojtovi oficiálně předáme, bude po ukončení prodejů na obou pobočkách. Tedy až po prodejních dnech v Chlumci nad Cidlinou,“ uvedla ředitelka společnosti Kand Edita Charvátová.

A dodala, že charitativní akce je iniciativou zaměstnanců, ne vedení firmy.

„Prodejní dny jsou úspěšné, fronta dnes neopadla po celý den. Naše první akce s charitativním účelem proběhla už v listopadu v Chlumci nad Cidlinou, kdy jsme podpořili Vanesku a na její léčebné výdaje jsme ji tak přispěli velice hezkou částkou. Z prodejů jsme vytěžili necelých 20 tisíc korun, dalších 5 tisíc přidala firma Kand a zaokrouhlili jsme tak celkovou částku na úžasných 25 tisíc korun. Za to děkujeme nejen našim zákazníkům, kteří svými nákupy produktů značky Malva a Kand přispěli, ale také kolegyním a kolegům, díky kterým tyto prodeje můžeme pořádat,“ doplnila marketingová manažerka firmy Michaela Králíčková.

Na Vojtu lze přispět také na účet Farní charity Dobruška 244057716/0300, variabilní symbol 2000, zpráva pro příjemce: pro Vojtu.

Mohlo by vás také zajímat: Pro Pferdu je určena polovina výtěžku z chystaných nočních prohlídek rychnovského zámku s Andreou Kolowrat Krakowskou

Zdroj: Jan Dušek