Obce a města v rychnovském regionu rozhodně nezahálej. Rychnovský deník ve spolupráci s Knihovnou U Mokřinky v Mokrém a Občanským sdružením Abakus, provozovatelem Informačního centra v Opočně, se rozhodl jejich snahu podpořit a ocenit. Proto byla opět vyhlášena soutěž o nejlepší zpravodaj rychnovského regionu. A slavnostní vyhlášení výsledků se v úterý odpoledne neslo v netradičním duchu.

Kdo chodil do školy, ihned si vzpomněl na svá léta, kdy před katedrou plnou žáků recitoval básně. Žádný příjemný zážitek to nebyl, avšak to se nedá říct o odpoledni v Mokrém, kde hned na úvod zazněla Erbenova Kytice. Jaroslav Brendl, který celou slavností provázel, se role recitátora i moderátora zhostil naprosto báječně. A mnozí přítomní by se s chutí do školních tříd vrátili.

Kromě náležitých formalit a ceremoniálů nezapomněl na pořádnou dávku vtipu a nadhledu. Perličkou celého odpoledne se stal úchvatný závěr. Přímo v Mokrém, kde se vyhlašování konalo, zazněla Erbenova báseň Vodník. Jak příznačné… Navíc tak úchvatný přednes nikdo z přítomných nečekal. Všem běhal až mráz po zádech. Přestože bylo udíleno mnoho ocenění, akci nekladla za cíl vyzdvihnout jen některé z měst či obcí. Základní myšlenkou této soutěže není vybrat nejlepší zpravodaj jen po stránce odborné, protože ne všichni mají stejné možnosti, finanční i personální, jej tvořit. Akce by měla lidem ukázat, že obce a města vydávají zpravodaje, trochu se inspirovat, vyměnit si zkušenosti a také se setkat a pohovořit.

A kdo že mohl soutěžit? Přihlásit se mohla jakákoliv obec či město okresu Rychnov nad Kněžnou. Stačilo jen zaslat dva kusy zpravodaje vydaného v letošním roce. Jedinečnou příležitost poměřit své síly využilo 47 obcí. Oproti loňskému prvnímu ročníku zájem rozhodně stoupl. Tehdy se do klání zapojilo 33 zpravodajů.

Hlasování o nejlepší zpravodaj se konalo na webu Rychnovského deníku, během prázdnin při putovních výstavách v celém regionu a uděleno bylo také mnoho speciálních cen od partnerů a odborníků.

Udělená ocenění

Hlasování na webu Rychnovského deníku
Kategorie obec

3. Čermná nad Orlicí
2. Synkov-Slemeno
1. Pohoří
Kategorie město
3. Rokytnice v Orlických horách
2. Kostelec nad Orlicí
1. Týniště nad Orlicí
Cena kronikářů Rychnovska
Deštné v Orlických horách
Cena kronikářů, archivářů Rychnovska, Orlicka a Náchodska sdružení AKRON
Deštné v Orlických horách
Cena cestovatele Jiřího Máry
Dobruška
Cena novinářky Lenky Tomsové
Hřibiny-Ledská a Přepychy
Cena knihovníků
Častolovice
Cena Rodného kraje Fr. Kupky
Králova Lhota
Cena obce Mokré
Zdelov
Cena knihovny U Mokřinky
Bolehošť a Borovnice
Cena firmy martisys.com
Synkov-Slemeno
Cena hlasování občanů na prázdninových výstavách
3. Mokré
2. Skuhrov nad Bělou
1. Deštné v Orlických horách
Cena novinářů
Obec Bačetín
Městys Častolovice
Partneři soutěže o nejlepší zpravodaj Rychnovska 2011

Hlavní pořadatel: Knihovna U Mokřinky Mokré
Hlavní partneři: Rychnovský deník a občanské sdružení ABAKUS
Ceny do soutěže věnovali: Prezident Václav Klaus, hejtman Lubomír Franc, senátor Miroslav Antl, Státní okresní archiv Rychnov nad Kněžnou, novinářka Lenka Tomsová, cestovatel Jiří Mára, spiusovatel Jan Řehounek, Veolia Voda Královéhradecká provozní a. s., recitátor Jaroslav Brendl, Hvězdárna barona Artura Krause Pardubice, cestovatel Jan Tomšíček, námořní kapitán Petr Ondráček, spisovatelka Vítězslava Klimtová, spisovatel Josef Lukášek, ředitel Vlastivědného muzea Dobruška Jiří Mach, spisovatel Josef Ptáček, spisovatel Václav Malovický, městys Častolovice, obec Deštné v Orlických horách, firma Martisys.com, Svaz Čechů v Chorvatsku a Novinově vydavatelská instituce Jednota se sídlem v Daruvaru, která zde představila svoje zpravodaje a tiskoviny, které vydávají pro českou menšinu žijící na území Chorvatska.

Dárkové balení na všechny ceny věnovala firma Somipo Opočno, specializované papírnictví a Stuha Dobruška a Vladimír Falta z Mokrého s rodinou – vodnické mašličky na diplomy a v roli vodníka Mokeráčka.

Tuto akci podpořilo také Ministerstvo kultury ČR v rámci grantového programu Knihovna 21. století v projektu knihovny U Mokřinky „Domov je nejhezčí místo na světě“.